تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها) | نکات آشپزی
اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا اینجا را کلیک کنید

سلام دوستای گلم.

در مورد تبدیل مقیاس مواد اولیه، خیلی ی ی ی ی ی زیاد ازم سوال میشه. مثلا توی یه پست مواد اولیه رو به گرم گفتم، دوستی سوال میکنه که تبدیل گرم به پیمانه چه جوریه چون من ترازو ندارم. یا اینکه مطلب دیگه ای رو به پیمانه گفتم، دوست دیگه ای میخواد که تبدیل پیمانه به گرم رو توضیح بدم چون مثلا پیمانه هاش استاندارد نیست. برای من بسیار سخته که بخوام برای دونه دونه پست ها این تبدیل رو انجام بدم. در نتیجه میخوام یه پست کامل در این مورد بنویسم که دیگه همه سوال ها رو به این پست ارجاع بدم. شاید در طول زمان و با ایجاد سوال جدید، این پست هم کامل تر بشه.

خواهش میکنم کل مطلب رو (با اینکه شاید طولانی باشه) کامل کامل بخونید. چون مطمئنم نکته های زیادی که گفتم کمکتون میکنه که نتیجه بهتری از رسپی هاتون بگیرید.

اینو بگم که خودم هیچ موقع مقیاس ها رو تبدیل نمیکنم. یعنی اگه توی رسپی اوریجینال به گرم باشه، با ترازو کار میکنم و اگه با پیمانه اندازه ها رو گفته باشه، با پیمانه کار میکنم. برای همین هم همیشه بهتون میگم که حتما هم پیمانه استاندارد و هم ترازوی دیجیتال توی خونه داشته باشید. تبدیل پیمانه به گرم یا وزن به پیمانه ممکنه که خیلی دقیق نباشه و یه جاهایی مشکل ایجاد کنه.

ضمن اینکه این موضوع کاملا اجتناب ناپذیره. حرف زوری هم نیست که نخوام بزنم. هر کسی که میخواد شیرینی درست کنه، حتی اگه سالی 3 بار هم باشه، و بخواد که شیرینی خوبی داشته باشه، باید باید باید پیمانه استاندارد داشته باشه. حالا ترازو رو نمیگم باید، چون میشه یه جوری با تبدیل به نتیجه دلخواه رسید اما اگه کسی بخواد ماهی 1 شیرینی درست کنه، حتما ترازو رو هم لازم خواهد داشت.

یه سری پیمانه استاندارد، اگه از جنس پلاستیکی معمولی باشه، قیمتش 2000 تومان بیشتر نیست. پس اگه برای من ارزش قائلید و میخواید که از رسپی هایی که من با شما به اشتراک میذارم استفاده کنید، این پیمانه رو تهیه کنید و ازم نخواید که بگم هر لیوان چند پیمانه است یا از چه لیوانی استفاده کنید. چون با این تعداد زیاد پست ها و این تعداد زیاد دوستان عزیزم که به اینجا سر میزنن، حقیقتا برای من امکان پذیر نیست که بر اساس لیوانی که دارید به شما بگم چقد از مواد اولیه استفاده کنید.

این نکته رو هم بگم که اگه پیمانه های آلمانی یا جنس های بهتر بخواید هم میتونید به راحتی پیدا کنید که خوب قیمتاش بالاتر خواهد بود.

ترازو هم اگه خواستید تهیه کنید، ترجیحا دیجیتال باشه چون کار کردن باهاش راحته. اگه ترازو داشته باشید، اون وقت به شدت ترجیح میدید که به جای اینکه با پیمانه کار کنید، رسپی هایی رو انتخاب کنید که مواد رو به گرم گفته. ترازو ها معمولا وزن رو به دو واحد گرم و اونس به شما نشون میدن. پس اگه احیانا مثل عکسی که گذاشتم واد به اونس (oz) بود، میتونید با فشار دادن دکمه unit توی این عکس یا یه دکمه با همین مفهوم، واحد اندازه گیری رو به گرم تغییر بدید. حالا اینم برای اطلاعات عمومی تون بدونید بد نیست که هر اونس معادل 28.34 گرم هست.

قبل شروع این رو هم بگم که این جدول رو با کمک چند تا منبع معتبر (کتاب های اوریجینال) و علاوه بر اون اندازه گیری های شخصی خودم نوشتم. بنابر این ممکنه با چیزایی که تا الان میدونستید و یا تبدیل هایی که توی اینترنت میبینید متفاوت باشه. اما جای سوال نیست به این دلیل که من این جدول رو بر اساس پیمانه های خودم و ترازوی خودم و مواد اولیه خوراکی که توی ایران استفاده میکنیم نوشتم. ممکنه که برای مثال وزن یک پیمانه کره ای که خارج از ایران استفاده میشه، از وزن یک پیمانه کره ای که ما در داخل ایران استفاده میکنیم کمتر یا بیشتر باشه. بنابر این، این تبدیل ها رو کاملا بر اساس شرایط خودمون نوشتم.

 اما چون میخوام این مطلب خیلی کامل باشه، در مورد تاریخچه اندازه گیری هم براتون مینویسم.

یه دوره بسیااار طولانی، اصلا صحبت از وزن یا پیمانه یا تعداد نبود. به جای اینها، از عبارت هایی مثل “یه تکه کره به اندازه گردو” یا “مقدار کافی عسل” استفاده میکردن. گاهی وقتا از یه نوک انگشت، یا یه ذره یا عبارت هایی مثل این استفاده میکردن کما اینکه الان هم گاهی وقتا استفاده میشه.

اولین بار کسی به نام Fannie Farmer در سال 1896 توی کتاب آشپزی ش از اندازه گیری های بر اساس حجم استفاده کرد. اما امروز توی کل دنیا، بیشتر ترجیح میدن که از واحد های متریک برای اندازه گیری مواد اولیه توی رسپی ها استفاده کنن.

هر ماده ای یه راه راحت برای بیان مقدارش توی رسپی وجود داره. معمولا برای مایعات از حجم استفاده میشه. برای مواد اولیه خشک مثل آرد یا شکر عمدتا از وزن استفاده میشه، انواع گوشت رو یا بر اساس وزن یا بر اساس تعداد (مثلا یه ران مرغ) اندازه گیری میکنن و …

چند تا نکته مهم هم هست که برای اینکه اندازه گیری ها درست باشه باید بهش دقت کرد.

خیلی مهمه که توی اندازه گیری مواد اولیه، کم حوصله نباشید. اگه برای مثال توی رسپی گفتم 1 پیمانه، مهمه که پیمانه تون رو درست پر کنید. یا اینکه اگه 155 گرم از یه ماده لازمه، خیلی مهمه که دقیق باشه و باید حواستون باشه که اگه شد مثلا 162 گرم، از روی اون ماده اولیه اینقدر بردارید تا به وزن دقیق برسید. پس اگه حوصله ندارید، یه موقع دیگه بیاید سراغ رسپی تون.

اگه بدونید که هر ماده ای رو چه جوری اندازه گیری کنید، حتما نتیجه کارتون فوق العاده خواهد بود. گاهی وقتا به من میگید که من اندازه گیری هام دقیق بوده و همه کار رو طبق رسپی انجام دادم و فر هم استاندارد بوده. اما نتیجه کار فلان اشکال رو داره. جواب من اینه که پس حتما حتما اندازه گیری رو اشتباه انجام دادید یا کم حوصله بودید که به این مشکل خوردید. حالا من دونه دونه روش های درست اندازه گیری رو توضیح میدم.

آرد:

برای اینکه اندازه گیری آرد رو درست انجام بدید، نباید پیمانه رو داخل ظرف آرد فرو ببرید. باید با یه قاشق پیمانه آرد رو پر کنید.

نباید آرد توی پیمانه فشار بدید. یا نباید پیمانه رو به سطح سفت بزنید تا آرد بره پایین تر و جای بیشتری باز بشه.

نباید از آردی استفاده کنید که کاملا به صورت فشرده بسته بندی شده. بهترین کار اینه که اول آرد رو الک کنید و بعد با پیمانه اندازه گیری ش کنید.

در نهایت وقتی که پیمانه رو با آرد پر کردید (دقیقا با رعایت نکته هایی که گفتم) از پشت یه چاقوی بزرگ استفاده کنید و روی پیمانه بکشید تا آرد های اضافه از روی پیمانه بریزه.

یه پیمانه آرد که درست پر شده باشه، حدودا 125 گرم وزن داره.

شکر:

بر خلاف آرد، شکر رو با بردن پیمانه شکر به داخل ظرف و پر کردنش (بیشتر از سطح پیمانه) و بعد استفاده از پشت یک چاقو و حذف مقدار اضافه شکر اندازه میگریم.

شکر به نسبت بقیه مواد اولیه که اصلا نباید مقدارشون رو توی رسپی تغییر داد، قابل تغییر تر هست. به این دلیل که به ذائقه بستگی داره. اما به این معنی نیست که میتونید کلا حذف کنید. چون کریستال های شکر باعث میشن که بقیه مواد اولیه شکل خاصی به خودشون بگیرن. مثلا شکره که باعث میشه کره حالت کرمی و سفید پیدا کنه.

بیکینگ پودر و جوش شیرین:

اول بسته بندی شون رو خوب تکون بدید. بعد قاشق اندازه گیری رو داخل بسته ببرید و پر کنید. بعد به کمک پشت چاقو، مقدار اضافه رو حذف کنید.

پودر شکر (یا پودر قند):

اولین نکته ای که باید یادمون باشه اینه که حتما حتما باید قبل از استفاده از پودر قند، الک بشه. به این دلیل که ممکنه یکم به هم دیگه چسبیده باشن. بعد نتیجه کار شاید شامل تکه های گرد و شیرینی باشه که خوردنشون اصلا لذت بخش نیست.

اما اندازه گیری ش، کاملا مثل آرد هست. یعنی پیمانه رو باید با قاشق پر کنید و اضافه ش رو با روشی که گفتم، حذف کنید.

مایعات:

برای اندازه گیری مایعات باید به چشم هامون اطمینان کنیم. البته به یه پیمانه مدرج هم احتیاج داریم. مایع رو توی پیمانه مدرج میریزیم. بعد روی یه سطح صاف قرار میدیم. اجازه میدیم که ثابت بشه. بعد چشممون رو هم سطح مایع میبریم تا بتونیم ببینیم دقیقا سر جایی که باید باشه هست یا نه.

اینم از جدول های تبدیل نسبت ها

تبدیل مقیاس پودر شکر و آرد سفید:

تبدیل مقیاس آرد نان (آرد سبوس دار):

شکر سفید (شکری که دانه ای هست و پودر نشده):

کره:

متفرقه:

تخم مرغ و لبنیات:

قاشق های اندازه گیری:

خوب ژلاتین رو فراموش کرده بودم که حالا اضافه میکنم.

1 قاشق غذاخوری پودر ژلاتین یا 3 ورق ژلاتین برای یک و نیم پیمانه مایع کافی هست.

هر 1 ورق ژلاتین معادل 1 قاشق چایخوری استاندارد پودر ژلاتین هست.

هر 2 ورق ژلاتین برای 1 پیمانه مایع کافیه.

 

امتیاز به «101رسپی» در گوگل

 1. خب حالا من یه سوال دارم . میشه در مورد قاشق های اندازه گیری هم توضیح بدی ؟ من خودم قاشق و پیمانه استاندارد گرفتم ولی هنوز با رسپی های ایرانی مشکل دارم .
  توی رسپی اورجینال خب نوشته 2TSP خب روی قاشق هم همین TSP رو نوشته و راحته .
  توی پرانتز بگم که هنوز نمیدونم این Table SPoon هست یا Tea SPoon ؟؟؟؟
  ولی تو رسپی ایرانی با توجه به اینکه سایز قاشق های ما با اونوریا فرق داره … آدم نمیدونه منظور از یک قاشق چایخوری چیه !!!! من خودم که از قاشق چایخوری سرویس قاشق چنگالم استفاده میکنم ! گرچه حرفه ای نیست کارم … ولی ریسکش کمتره !
  یه جایی هم خوندم که وقتی رسپی خارجی میگه قاشق پایخوری منظور مربا خوریه ماهاس ! یه ذره به عقل نزدیکه … چون توی سری قاشق های ویلتون که من دارم TSP اش بزرگتر از چایخوریه … همون مربا خوری میشه !!!

  چی میگم اصلا ؟!
  خودم قاطی کردم !

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 22nd, 2012 9:48 ب.ظ:

  خوب tbsp قاشق غذاخوریه tsp قاشق چایخوری.
  درمورد رسپی های ایرانی، خوب باید توی رسپی گفته بشه. اما من شخصا همیشه هر قاشقی که میگم، منظورم از سری پیمانه های استاندارده.
  حجم قاشق چایخوری یا tsp از قاشق چایخوری که ما توی ایران به اسم قاشق چایخوری میشناسیم بیشتره. اما بهترین راه اینه که از رسپی مطمئن و اوریجینال استفاده کنیم تا تکلیف معلوم باشه که منظور رسپی چیه.
  در نهایت اینکه برای وقتایی که از رسپی خارجی و اوریجینال استفاده میکنیم، تکلیف معلومه که باید از قاشق های استاندارد استفاده کرد. اما رسپی های ایرانی، اگه من باشم که بازم از قاشق استاندارد استفاده میکنم. بقیه هم که خودشون باید بگن.

  گلی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 2:19 ق.ظ:

  هاااااااااااا ! مرسی که در مورد غذاخوری و چایخوری گفتی …. میدونستم فرق داره ها ….. نمیفهمیدم چی به چیه !

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 12:40 ب.ظ:

  خواهش میشه عزیز دلم.

 2. مطهره

  سلام زهرا جان
  خیلی خیلی ممنون عزیزم٫‌ واقعا مطلب مفیدی بود. من همیشه با این اندازه گیری ها مشکل داشتم و خیلی از چیزایی رو که دوست داشتم به این دلیل نمی تونستم درست کنم.
  در مورد اندازه گیری آرد هم به مطلب ظریفی اشاره کردی٫ من هیچ وقت رعایت نمی کردم:)))))))
  واقعا زحمت کشیدی

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 22nd, 2012 9:50 ب.ظ:

  سلام خانومی. خوشحالم که برات مفیده.
  امیدوارم از این به بعد اندازه گیری ها رو دقیق تر انجام بدی عزیزم.
  شاد باشی.

 3. عطیه

  سلام م م!
  چه کار عالی ی ی ی کردید، دست شما درد نکنه! خیلی زحمت کشیدید، واقعا استفاده کردیم.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 12:43 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون.
  دیگه اینقدر سوال داشتم در این زمینه که با اینکه خیلی این پست وقتم رو گرفت دیدم بهتره که همه مطالب یه جا باشه.
  شاد باشی.

  عطیه پاسخ در تاريخ جولای 18th, 2012 1:16 ب.ظ:

  سلام
  میشه بفرمایید حجم قاشق غذاخوری با سوپخوری چقدر فرق داره و کدوم بیشتر؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ جولای 18th, 2012 1:33 ب.ظ:

  عزیزم قاشق سوپخوری از اون دسته قاشق هایی ه که توی دسته بندی ایرانی ها وجود داره. برای همین حجم دقیقش قابل دسترسی نیست چون استانداردی نداره. اما طبق تجربه، به نظرم قاشق سوپخوری معادل دو قاشق غذاخوری یا یکم کمتر باید باشه.

  عطیه پاسخ در تاريخ آگوست 18th, 2012 3:24 ب.ظ:

  سلام
  یه رسپی انگلیسی داشتم ولی 2 جاش رو متوجه نشد، میشه کمکم کنید؟
  4lbs {two bags} confectioner’s sugar

  و

  1c.(two sticks) of REAL unsalted BUTTER, softened

  این c منظورش چیه؟ و اون lbs چیه؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 18th, 2012 4:44 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  lbs مخفف واحد اندازه گیری پاوند هست. هر پاوند حدودا 450 گرم میشه. اما چه رسپی ای هست که اینهمه شکر داره؟ کنجکاو شدم ;)
  c هم مخفف cup یا همون پیمانه است.
  شاد باشی.

 4. سپیده

  سلام زهرا جون دست گلت واقعا واقعا درد نکنه.یه خییییییییییییییییییییییییلی ممنون . من خودم پیمانه دارم و همیشه کمی مشکل داشتم اما حالا تا شمارو دارم غم ندارم.
  میشه لطفا این مطلب تو سایت باقی بمونه؟
  بازم ازت ممنونم که جواب پیام همه از جمله منم میدی واقعا خسته نباشی.
  زنده و سلامت باشی

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 12:42 ب.ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که به کارت میاد.
  عزیزم تمام مطالب توی سایت باقی میمونه. با گذشت زمان و آپ کردن مطلب جدید از صفحه اول خارج میشه اما میتونید توی دسته ای که مربوط به اون پست هست پیداش کنید. برای مثال این پست مربوط به دسته نکات آشپزی میشه.
  شاد باشی.

 5. ممنونم خیلی مفیدد بود

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 12:40 ب.ظ:

  خواهش میکنم معصومه جان.

 6. nasim

  سلام خیلی ممنون که وقت میذاری و با این همه دقت و ظرافتی که به خرج میدی ، واسه طرفدارای سایتت این همه ارزش و احترام قاءلی. واقعا شما مصداق این مطلب هستید که میگه زکات علمتون رو با آموختنش به دیگران، بدید. ممنون و خسته نباشی
  از خدا خواهیم توفیق تو را

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 12:36 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت و از انرژی مثبتی که بهم دادی.
  همیشه موفق باشی.

 7. nasim

  ببخش گلم در ادامه ی کامنت قبلیم این سوال رو ازت دارم و اونم اینه که حتما از آرد بسته بندی استفاده بشه یا آرد فله ای مخصوص شیرینی هم مورد تاییدتونه؟پودر شکر رو باید آماده خرید؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 12:39 ب.ظ:

  عزیزم برای خرید آرد فله، باید به دانه بندی (اندازه دانه های آرد) رنگش و کیفیتش توجه کنی. اگه از جای معتبر تهیه کنی، خوب خیلی بهتره.
  اما پودر شکر رو بهتره آماده تهیه کنی. چون ما توی منزل امکانات تهیه پودر شکر با کیفیت خوب رو نداریم.
  شاد باشی.

 8. نصیبه

  سلام عزیزم، ممنون از مطلب مفیدی که گذاشتین.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 12:34 ب.ظ:

  سلام خانومی.
  خواهش میکنم.

 9. فرزانه

  سلام خانم عرفانی
  خیلی مفید بود مخصوصا برای من تازه کار
  دست گلتون درد نکنه منتظر دستورات بیشتر شما هستم هرروز به سایت شما سر میزنم
  فرزانه

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 12:33 ب.ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که براتون مفیده.
  شاد باشید.

 10. fateme

  سلام خانم گل من فاطمه هستم دوست جديدتون اگه منو به عنوان دوست قبول كنيد.من اين سايتو خيلي اتفاقي پيدا كردم .من عاشق اشپزيم تا حد توانم تو خونه دسر و كيك درست مي كنم چون من نامزد هستم زياد اشپزي نمي كنم ولي فعلا رو دسر مانوور دادم .عاشق اشپزيتم خيلي باحاله.من هر روز ميام ببينم دستور جديدي گذاشتي يا نه .زهرا جونم خيلي دوست دارم و بابت اين دستوراي غذاييت ممنونم مي بوسسسسممت شديد

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 3:44 ب.ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که یه دوست جدید خوب دارم.
  امیدوارم که رسپی های اینجا کمک کنه که متنوع تر آشپزی کنی.
  شاد و موفق باشی.

 11. فرزانه

  زهراخانم دوباره سلام
  معذرت که هی سوال میکنم من 4 عددپیمانه پلاستیکی و4 عدد قاشق اندازه گیری دارم امانمیفهمم منظورتون از 3/4 پیمانه کدوم پیمونه میشه اندازه شم درست درنمیاد
  ضمنا دووسه چهارم پیمانه یعنی چندگرم
  ممنون از صبروحوصله تون درراهنمایی ماتازه کارها فرزانه

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 3:45 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  روی پیمانه ها نوشته که هر کدوم چه حجمی دارن. ضمن اینکه 3 تا 1/4 پیمانه میشه 3/4 پیمانه.
  وزن یک پیمانه آرد با یک پیمانه شیر متفاوته. ضمن اینکه این همه پست نوشتم که این تبدیل ها رو خودتون انجام بدید.
  شاد باشی.

 12. nasim

  khaili khaili mamnoon zahra joon, man har mogh 1 email az tarafe shoma miad bitab misham baraie didanesh, chon kamelan motmaen hastam 1 chize jadid va mofid tooshe, khoda ghovvat

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 3:46 ب.ظ:

  خواهش میکنم عزیزم.
  خوشحالم که اینجا برات مفیده.
  شاد باشی.

 13. آنیک

  سلام خانومی. واقعا از لطفت ممنونم. اینکه توضیح دادی چجوری پیمانه هامونو پر کنیم خیلی به من کمک کرد . چون اصلا قوانینشو نمی دونستم. با این همه نکته که در اختیارمون گذاشتی ببینم از این به بعد کدوم شیرینی و کیکی جرات داره بد از آب در بیاد…

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 6:33 ب.ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که برات مفید بوده.
  امیدوارم از این به بعد همه کیک و شیرینی هات عالی بشه.
  شاد باشی.

 14. رویا

  درود بر شما وسپاسگزارم برای من خیلی مفید بود.با ارزوی موفقیت برای شما

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 6:33 ب.ظ:

  سلام. خوشحالم که براتون مفیده.
  شاد باشید.

 15. سرآشپز کوچولوی شکمو

  زهرای عزیزم سلام امیدوارم که حالت حسابی خوب باشه ودلت خالی از هرگونه غصه و غم باشه خیلی خیلی خیلی مطلب خوب و آموزنده ای بود چقدر دیر آپلود کردین!!!!!
  در هر صورت ازت خیلی ممنونم چون واقعا خودم اطلاع زیادی راجع به این اندازه گیری ها نداشتم ازم ممنون از زحمات بی دریغت

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 6:32 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از آرزو های خوبت. این مطلب واقعااا وقت گیر بود. اندازه گیری ها با پیمانه، بعد وزن کردنشون خیلی ازم وقت گرفت و نوشتن مطلب هم همینطور.
  امیدوارم برات مفید باشه.
  شاد باشی.

 16. maryam

  سلام زهرا خانم گل بابت این مطلب مفید خیلی خیلی ممنون امیدوارم با این خوش قلبی و مهربونی همیشه سلامت وموفق باشی

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2012 8:04 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت. شما محبت داری عزیزم.
  برات شادی آرزو میکنم.

 17. آذین

  زهرا جون مرسی بابت زحماتت خیلی عالی بود فقط ای کاش میشد زود زود دستور شیرینی و کیک و دسر بذارین آخه من اکثرشونو درست کردم و فقط به رسپی های شما اعتماد دارم.چند بارم واستون عکساشونو فرستادم.منتظرمممممممم بوسسسسس

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2012 1:09 ق.ظ:

  خواهش میکنم عزیزم.
  خیلی کارام زیاده. برای همین یه مقدار دیر به دیر آپ میکنم.
  ممنون از عکسا. ایمیل تشکر هم برات فرستادم.
  شاد باشی عزیزم.

 18. شادی

  سلام وشب بخیر زهرا جون
  این همه پشکار و ظرافت قابل تحسینه ،هر کی بخونه به ارزشش پی میبره .مرسی از اینکه برامون وقت میذاری . یه سوال دخترای من کره دوست ندارن خودمم نمی خورم تو اکثر دستورات آشپزی هم هست بخصوص شیرنی وسس ….ممکنه کره بی بو و طعمی معرفی کنی تا استفاده کنم . بازم مرسی

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2012 3:41 ق.ظ:

  سلام عزیزم. شب شما ام بخیر.
  ممنون از مهربونیت.
  راستش من چون بوی کره رو خیلی هم دوست دارم، تا به حال خیلی به این موضوع دقت نکردم که کدوم بوی کمتری داره. اما حدسم اینه که کره های گیاهی عطر کمتری داشته باشن.
  امیدوارم با سعی و خطا بتونید به نتیجه خوبی برسید.

 19. پرفسور

  ممنون بابت این همه نکته .اگر بخواهم ترازو دیجیتال بخرم شما مارک خاصی را پیشنهاد می دید.اخه نمی دونم چه تفاوتهایی با هم دارند

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2012 2:15 ب.ظ:

  خواهش میکنم.
  نه مارک خاصی رو نمیتونم پیشنهاد کنم چون معمولا امکانات یکسانی دارن. فقط محصولی رو تهیه کنید که کاسه دار نباشه. مثل عکسی که گذاشتم باشه کار باهاش راحت تره.
  و اینکه دقت کنید گارانتی داشته باشه و اگه به مشکلی خورد، تعمیرگاه داشته باشه.
  شاد باشید.

 20. mahdokht

  salam aliiiiiiii bod khaste nabashid movafagh bashid

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2012 2:12 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  ممنون از مهربونیت.
  شاد باشی.

 21. مریم

  سلام عزیزم از اونجایی که مطمئین هستم زود جواب میدی سوال می کنم آخه تا حدود ساعت16 به اینترنت دسترسی دارم میخوام فردا ظهر دستور ته چین قارچ و بادمجون رو از دستور شما اجرا کنم ته قابلمه ام احساس می کنم کوچک هست تو پیرکس بزارم تو فر چطور میشه کدوم بهتر هست پیمانه ام لیوان دسته دار باشه؟ و برا چند نفر به عنوان نهار کافیه؟ بازم ممنون جیگر

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2012 2:09 ب.ظ:

  سلام خانومی.
  توی فر هم خوب میشه. زمان رو خودتون باید با توجه به ضخامت بسنجید. اما دمای 180 درجه مناسب خواهد بود.
  در مورد پیمانه کامل توی همین مطلب توضیح دادم عزیزم.
  شاد باشی.

 22. مریم

  منتظرممممممممممممممم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2012 2:10 ب.ظ:

  میتونی جوابم رو ببینی عزیزم.

 23. golnaz

  خیلی توپ بود.مرسی

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2012 2:04 ب.ظ:

  خواهش میکنم عزیزم.
  شاد باشی.

 24. فرزانه

  سلام زهراخانم
  من اندازه های پیمانه های سایت شمارا بااندازه هایی که تومجله ی سرآشپز نوشته مقایسه کردم چرامثل هم نیست مثلادر سرآشپزنوشته یک پیمانه آردسفید مساویست با 150 گرم ولی شما گفتین 128 گرم یک پیمونه شیر 250 گرم ولی مال شما227 گرم.تازه مال خودم 120 گرم آرد میگیره.
  پس کدوما درست تره؟ کدوم را رعایت کنم؟ لطفا جواب بدبد
  مجله 27 ومجله 6 سرآشپزرانگاه کنید ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2012 2:03 ب.ظ:

  سلام عزیزم. من اون مجله رو ندیدم. اما همونطور که توی مطلب هم گفتم، اینا اندازه گیری های منه که به کمک چند تا منبع اوریجینال به دست آوردم.
  شما میتونید از هر کدوم که خودتون ترجیح میدید استفاده کنید و در نهایت تجربه کنید که نتیجه کدوم بهتر میشه.
  شاد باشی.

 25. سلام زهرای قشنگم دستت بابت پیمانه ها ودستورخوراک زبان دررررررررد نکنه بسیارعالی بود میبوسمت

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2012 7:14 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت. امیدوارم که برات قابل استفاده باشه.
  :*

 26. گندم

  سلام زهرا جان.مطالب و توضیحاتت خیلی مفید و کامل بود.ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 28th, 2012 6:18 ب.ظ:

  سلام گندم جان. خوشحالم که برات کاربردیه.
  شاد باشی.

 27. آزاده

  سلام زهرا خانم
  خیلی زحمت کشیدین و خیلی خیلی ممنون خدا روشکر می کنم که با این سایت آشناشدم و اصلا دیدم نسبت به آشپزی عوض شده
  بازم مرسی

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 28th, 2012 6:20 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  ممنون از مهربونیت. خوشحالم که تونستم مفید باشم و باعث بشم که نظرتون عوض بشه.
  شاد باشی عزیزم.

 28. زهره

  سلام عزیزم تازه این مطلب دیدم واقعا عالی بود مرسی بوس بوس بوس

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 1st, 2012 7:51 ب.ظ:

  سلام زهره جون. خواهش میکنم عزیزم.
  شاد باشی.

 29. yekta

  salam.mrc az hame talasheton bara amozeshe andokhtehaton b digaran . haminke zaman mizarid va in matalebo amade mikonid jae taghdir dare. dar morede vazne tokhme morgh bayad begam k man khodam class shirinipazi raftam va madrak gereftam…to onja b ma goftan k vazne 1 tokhme morghe kochik 50 _55 gr hast….vazne 1 tokhme morgh normal 65 gr va vazne 1 tokhme morgh bozorg 60_70 gr. khastam ino yadavari konam . bazam mamnon az shoma.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 1st, 2012 7:48 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت.
  همونطور که توی مطلب گفتم، من اندازه گیری ها رو خودم انجام دادم و این اندازه ها به این معنی نیست که اندازه هایی که توی کلاس به شما گفتن، درست نیست یا اینه فقط اونا درست هستن. کلا این نکته مهمه که تخم مرغ بر اساس اندازه ش، وزنش هم متفاوته.
  شما میتونید از هر سبک تبدیلی که خودتون ترجیح میدید استفاده کنید.
  شاد باشی عزیزم.

 30. narjes

  سلام. خیلی عالی و مفید و کامل بود.ازت ممنونم که اینقدر دلسوزانه به بقیه کمک میکنی تا غذاهای خوشمزه تری درست کنن.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 2nd, 2012 2:14 ق.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از محبتت.
  شاد و موفق باشی.

 31. mary

  ممنون از این همه خوبیت :*

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 5th, 2012 3:50 ب.ظ:

  ممنون از مهربونیت عزیزم :*

 32. فاطمه

  سلام من تازه با سایت شما آشنا شدم واقعا عالی است فقط یک سوال در مورد قاشق ها داشتم در بعضی از دستورات به طور مثال نوشته یک قاشق مرباخوری می خواستم بدانم منظور همان قاشق چایخوری استاندارد است با تشکر

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 5th, 2012 3:49 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنونم.
  قاشق مربا خوری، توی قاشق های استاندارد تعریف نشده. در نتیجه اگه توی رسپی های فارسی یه همچین مقداری دیدید، منظور اینه که از همون قاشق مربا خوری استفاده کنید. اما اگه میخواید که طبق قاشق های استاندارد باشه، میشه گفت که تقریبا مشابه قاشق چایخوری استاندارد هست.
  شاد باشی.

 33. سلام زهرا جان. خوبی؟ ممنون از این پست عالی و مفیدت.
  راستش یه سوال داشتم: می خواستم بدونم در مورد برگه ژلاتین هر 1پیمانه پودر ژلاتین چند برگه ژلاتین می شه؟ و هر یه برگ ژلاتین رو در چه مقدار آب حل کنم تا غلیظ باشه؟
  ممنون عزیزم
  سپاس از اینکه با حوصله و دقت جواب می دید.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 5th, 2012 4:27 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت.
  عزیزم 1 پیمانه پودر ژلاتین خیلی زیاده. معمولا در مورد ژلاتین با قاشق اندازه گیری انجام میشه.
  هر ورق ژلاتین معادل 1 قاشق چایخوری استاندارد هست.
  و هر 2 ورق ژلاتین برای یک پیمانه مایع کافیه.
  شاد باشی عزیزم.

 34. ملینا

  با سلام و تشکر از این پست بسیار عالی. دوست عزیزم خیلی کامل نوشتین. خصوصا در مورد اندازه گیری آرد که واقعا ریزه کاریها رو ذکر کردین. فقط جایی نوشتین شیر 200 میلی لیتر،میشه لطفا نسبت گرم یا پیمانه را در مورد مایعات، به میلی لیتر هم بگید. خیلی خیلی ممنون از حوصله و دقتی که برای پاسخ به سوالات میذارید.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 23rd, 2012 12:33 ب.ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که براتون کاربردیه.
  اینی که شما میگید با داشتن یه پیمانه مدرج استاندارد مشکل رو حل میکنه. اول مطلب توضیح دادم که یه سری وسیله ها رو حتما باید داشته باشید. پیمانه مدرج هم یکی از اونهاست.

 35. محسن

  بسیار عالی بود مثل همیشه نکات جالبی دستگیرمون شد

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 25th, 2012 4:26 ب.ظ:

  خوشحالم که مفید بوده براتون.
  شاد باشید.

 36. mahsi

  زهرا جونم واقعا نکات جالبی رو ارایه کردی عزیزم ممنونم ازت امیدوارم به خاطر این نیت خوبت هرچی از خدا بخوای بهت بده وراه پیشرفتت همواره هموارباشه تا به اونجایی که ارزوش رو داری نازنینم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ ژوئن 6th, 2012 9:33 ق.ظ:

  خوشحالم که برات قابل استفاده و مفیده عزیزم.
  شاد باشی.

 37. M

  Besiar az in jadval andazehgiri moteshakeram. Albateh az tamam zahmatatoun ham tashakor mikonam omidvaram hich vagh delsard nashid va ma hamishe montazer karhay jadidetoun hastim.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ ژوئن 23rd, 2012 10:42 ب.ظ:

  خواهش میکنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.
  متشکرم.

 38. فاطمه

  خداقوت خانومی….میخاستم بپرسم منکه تو خونه خودم شکر رو اسیاب میکنم بجای پودر شکر ..بنظرت درسته؟یابرم بخرم
  ؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 1st, 2012 12:00 ق.ظ:

  عزیزم برای بعضی از رسپی ها مشکلی نداره.
  اما برای بعضی دیگه باید کاملا پودر باشه.

 39. sadaf

  اینو میگن آشپزی(شیرینی پزی) علمی, واقعا استفاده کردم, این اطلاعاتو نمیشه به این راحتی به دست آورد, اونم با دقتی که شما به خرج دادید,واقعا ممنونم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 3rd, 2012 1:13 ق.ظ:

  ممنون عزیزم.
  خوشحالم که برات مفیده.

 40. sadaf

  خانوم عرفانی عزیز, من فقط از اون پیمونه صورتی هایی دارم که عکس شونو گذاشتین, بزرگترین cupش که روش نوشته 1cup/125ml به نظرم خیلی کوچیکتر از یک پیمانه ست خب واقعا موندم 225g آرد رو چه طوری باهاش حساب کنم, ممنون میشم اگه کمکم کنید

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 3rd, 2012 1:09 ق.ظ:

  عزیزم یک پیمانه استاندارد دقیقا حجمش 250 میلی لیتره.
  در اصل بزرگترین پیمانه شما، یک دوم پیمانه استاندارد جحمشه.
  بقیه ش رو از روی جدول هایی که گفتم میتونی حساب کنی.

  sadaf پاسخ در تاريخ آگوست 3rd, 2012 11:28 ق.ظ:

  مرسی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی خانووم , واقعا ممنون از راهنمایی تون:-*

  شهرزاد پاسخ در تاريخ مارس 4th, 2014 8:55 ب.ظ:

  با سلام و تشکر از مطالب آموزنده و توضیحات جامع شما.من به تازگی دوره ی آموزشی تهیه شیرینی های خشک رابه پایان رساندم.
  استاد آشپزی به استفاده از پیمانه های استیل تکیه داشتند و پیمانه های پلاستیکی را فاقد دقت لازم میدانستند
  اگر زحمت کشیده و بفرمایید آیا برای پخت با کیفیت کیک ها و شیرینی هابهتر است پیمانه استیل تهیه کنم یا همان پلاستیکی ها کفایت میکند؟
  با تشکر و احترام

 41. sadaf

  یه سوال دیگه, این قاشق غذا خوری و اینا که می گید رو چقدر باید پر کرد?و چطوری ? اگه همونطور که واسه پیمونه زدن آرد توضیح دادید ,توضیح بدید ممنون میشم, ببخشیدا که خیلی سوال میپرسم, ولی خب پیش میاد:$

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 3rd, 2012 5:04 ب.ظ:

  عزیزم در مورد قاشق هم توی مطلب توضیح دادم.

 42. مهسا

  سلام ممنونم.واقعا به دردم خوردواسه ی ارد.مرسی خانومی.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 21st, 2012 5:54 ب.ظ:

  سلام. خوشحالم که مفید بوده.
  شاد باشی.

 43. شیدا

  خیلی عالی بود.خداخیرتون بده

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ سپتامبر 2nd, 2012 7:21 ب.ظ:

  ممنون.
  شاد باشید.

 44. وااااااااااااااااااااای ممنونم
  ولی ترجیح میدم برم پیمانه بخرم بعد درست کنم
  به خصوص بخاطر شما
  میبوسمتون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اکتبر 3rd, 2012 12:21 ب.ظ:

  امیدوارم موفق باشی عزیزم.

 45. زهرا

  سلام،خسته نباشی،زهرا جان وقتی توی یه دستورالعمل مینویسن آرد،منظور آرد معمولیه یا آرد سفید؟درضمن شما گفتین من خودم مقیاس ها رو تبدیل نمیکنم یعنی اگه جایی نوشته بود 1پیمانه آرد ،شما هم 1 پیمانه آرد را معادل یک پیمانه استاندارد که فرمودین 250 است در نظر میگیرید؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اکتبر 19th, 2012 9:44 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  توی شیرینی و کیک منظور آرد سفیده.
  یعنی اینکه من اگر پیمانه باشه، با همون پیمانه اندازه میگیرم و اگر به وزن گفته باشه، با ترازو اندازه گیری میکنم.
  شاد باشی.

 46. فائزه

  سلام من تازه با سايت شما آشنا شدم همين اول به نظرم خيلي خوب اومد، به نظرم از اين به بعد پيگير مطالبتون باشم، خوشحالم كه يه همچين سايتي پيدا كردم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اکتبر 20th, 2012 7:57 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت.
  شاد باشی.

 47. نسیم

  سلام زهرا خانم نازنین.میخوام ترازوی دیجیتال اشپزخانه بخرم میشه راهنماییم کنید چه مارکی بهتره بگیرم؟از اونجایی که شما همه چیزتون (نامبر وانه)اگه فضولی نباشه جسارتا ممکنه مارک ترازوی خودتونو با قیمتش بگید؟ممنون.

 48. نسیم

  سلام خانم عرفانی نازنین.میخوام ترازوی اشپزخانه دیجیتال بخرم میخواستم راهنماییم کنید چه مارکی بگیرم؟از اونجایی که شما پرفکتین اگه فضولی نباشه جسارتا مارک ترازوی شما چیه و قیمتش چنده؟اخه شما بهترینهارو دارید واسه این خواستم بدونم.ممنون از راهنماییتون.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اکتبر 22nd, 2012 8:59 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  مارک ترازوی من سورین (severin) هست که برند خیلی معروفی نیست اما توی این 3 سال خدا رو شکر باهاش مشکلی نداشتم.
  قیمت فعلی ش رو من نمیدونم اما ترازو اگه یه مدل با کیفیت و قیمت متوسط هم بخرید براتون کفایت میکنه.
  شاد باشید.

 49. نسیم

  بی نهایت سپاسگزارم.

 50. راحله

  عالی بود ممنون دست گلت درد نکنه

 51. مینا

  خیلی خیلی جالبی خوش به حالت من هم دوست دارم آشپزی و دسر درست کردنم خوب بشه سفره آرایی خوبی داشته باشم ولی حیف که نمی‌دونم تنبل هستم یا واقعا وقت ندارم آخه شاید دیگران از دور منو نگاه کنند تصور کنند که وقت زیاد دارم ولی
  شما خیلی خوش‌سلیقه هستید عالیه عالی

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 4th, 2012 3:06 ب.ظ:

  ممنون عزیزم.
  مطمئنم که با یکم برنامه ریزی میتونی فرصت کافی برای این هنر رو هم توی برنامه هفتگیت بگنجونی.
  شاد باشی.

 52. zohre

  با سلام ممنون از سایت خوبتون ولی ای کاش میشد ازش کپی برداشت شما که زحمت کشیدید کذاشتید اجازه بدید بشه کپی کرد ازشو ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 5th, 2012 9:41 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  در مورد این موضوع توی آموزش دلمه برگ مو و پست خسته ام کامل توضیح دادم.
  شاد باشید.

 53. عباس

  سلام خانم محترم
  شما بسيار هنرمند و با سليقه و با حوصله هستيد فقط خواستم به خاطر زحماتتان تشكر كنم ، من و همسرم تا به حال چندين مورد از غذاها و دسرهاي شما را درست كرديم و بسيار لذت برديم. امثال شماها كم و قابل تقدير هستند .
  آرزو مي كنم هميشه تندرست وسلامت باشيد تا از اندوخته هاي شما ديگران هم استفاده ببرند . بازهم ممنون از سايت خوبتان .

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 6th, 2012 1:19 ب.ظ:

  سلام. متشکرم از لطفتون.
  خوشحالم که از غذاها راضی بودید.
  امیدوارم سایتم بتونه برای همه دوستان مفید باشه.
  شاد باشید.

 54. س

  سلام ميشه بگيد 100 گرم روغن مايع چند ميلي ليتر است؟ و 100 گرم شير؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 17th, 2012 4:51 ب.ظ:

  سلام. 100 گرم روغن مایع معادل 106 میلی لیتره و 100 گرم شیر تقریبا 95 میلی لیتره.

 55. hoda

  سلام مرسی از راهنمایتون خیلی از مشکلاتمو حل کردین

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 4th, 2012 12:41 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  خواهش میکنم.

 56. Raziye Ch

  سسلام. مثا همیشه عالی و خیلیییییییییییییییییی مفید. فقط یک سوال یک قاشق غذاخوری کره یعنی چند گرم ؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 13th, 2012 12:55 ق.ظ:

  میتونید از دو تا جدول تبدیل پیمانه به قاشق و بعد تبدیل وزن به پیمانه برای این کار استفاده کنید.

 57. lida

  سلام زهرا جون .
  ببخشید مزاحم میشم 1 سوال داشتم :
  من قاشق اندازه گیری گرفتم ولی روش نزده کدوم چایی خوری و …
  روشون نوشته : 15م.ل 5 م.ل 2.5م.ل 0.5م.ل که از جدول های بالا فهمیدم 15 م.ل قاشق غذا خوریه میشه الباقیشو بهم بگید . ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 14th, 2012 10:38 ق.ظ:

  سلام عزیزم. توی خود مطلب هم نوشتم که 3 قاشق چایخوری معادل یک قاشق غذاخوریه. دیگه بقیه محاسباتش رو خودتون انجام بدید.

 58. lida

  زهرا جان 1 سوال دیگه : قاشق سوپ خوری 10 میلی لیتره ؟ و قاشق مربا خوری چند میلی لیتره ؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 14th, 2012 10:32 ق.ظ:

  عزیزم داخل مطلب توضیح دادم که این قاشق ها چون استاندارد نیست حجم دقیقی ازشون در دسترس نیست.

 59. وااااي زهرا جون عالي ي ي ي ي بود اين پست
  واقعا بايد بهت خسته نباشيد بگم. كاش قبل از درست كردن تارت ام اين پست رو ميخوندم چون فكر ميكنم بخاطر همين اندازه گيري ها بود كه تارت ام سفت شد :(
  بازم ممنون از لطفت

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 23rd, 2012 4:01 ب.ظ:

  الانم ام دیر نیست. امیدوارم بار بعد با در نظر گرفتن این پست، اندازه گیری ها رو درست انجام بدی و نتیجه رسپی عالی بشه.
  شاد باشی.

 60. ناهيد

  زهرا جون، مرسی از توضيحاتت. واقعا جامع و کامل بود. معلومه خيلی زحمت کشيدی و وقت گذاشتی.
  من پيمانه استاندارد OXO دارم مثل عکسی هست که شما گذاشتيد ولی پيمانه های بيضی شکل را نداره. يک سری قاشق و يک سری پيمانه گرد. پيمانه های بيضی برای چی هستند؟ و اينکه پيمانه مايعات و جامدات يکی هستند؟ مثلا وقتی ميگيد آب يا شير يا ماست يک پيمانه همون پيمونه ای هست که برای آرد استفاده ميکنيم؟ تو بعضی رسپی ها هم يادمه از ليوان استفاده کرديد، جون اندازه ليوان ها خيلی با هم فرق دارند، اگه مقدارش مشخص هست ممنوم ميشم اگه بگيد. (فکر کنم برای درست کردن کارامل بود برای روی دسر)
  به هر حال عالی بود اين مطلب.
  ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 26th, 2012 3:32 ب.ظ:

  خواهش میکنم عزیزم.
  اونا تفاوتش فقط توی شکل ظاهری شون هست. وگرنه فرقی از نظر کارایی ندارن.
  اگه برای مایعات هم گفتم یک پیمانه، از همون پیمانه باید استفاده کنید اما اگه حجم گفتم، باید از پیمانه حجمی که عکسش هم هست استفاده کنید.
  اگه توی رسپی به لیوان گفتم، یعنی اونقدرا هم لرومی به دقت نبوده. اما اکثرا توی پست های قدیمی به این شکل هست.
  شاد باشی عزیزم.

 61. الهه

  سلام زهرا جون.خيلي ممنون از آموزش كاملت.خيلي خيلي جامع و مفيد بود.لطف كردي.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ ژانویه 6th, 2013 1:43 ب.ظ:

  سلام عزیزم. خواهش میکنم.
  شاد باشی.

 62. sadaf

  خسته نباشي زهراجان
  با تشكر از توضيحات مفيدتون درباره پيمانه ها يك سوال دارم يك پيمانه استانداردچند ميلي ليتر آب ميگيره؟فكر ميكنم اين براي مقايسه پيمانه خودم و پيمانه هايي كه در دستورها داديد مفيد باشه.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ ژانویه 9th, 2013 2:07 ب.ظ:

  عزیزم توی مطلب این موضوع رو هم گفتم.

 63. sadaf

  مرسي ازجوابتون پس از ليوانهاي دسته داري كه معمولا تو هر خونه اي است ميشه به عنوان يك پيمانه استاندارد استفاده كرد چون گنجايشش 250ميلي ليتره

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ ژانویه 10th, 2013 12:07 ب.ظ:

  اگه واقعا اینطور باشن، بله میشه. اما باید چک کنید که حتما 240 باشه حجمشون.

 64. شهره

  سلام
  اگه کیکی کاکائو بخواهد باید حتماً بکینگ پودر بزنیم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ ژانویه 19th, 2013 2:23 ب.ظ:

  سلام. توی اکثر کیک ها بیکینگ پودر استفاده میشه. چه کاکائویی باشه و چه نباشه.

 65. فاطمه

  سلام .مرسی از مطالب عالی و اموزندهای که ارائه میکنید .دستتون درد نکنه .

 66. فاطمه

  سلام خسته نباشید مرسی از مطلب عالی و جامعتون میخواستم بدونم پیمانه هایی که توی همه دستورهای شیرینی پزی می بینیم منظور پیمانه های استاندارد هست یا اگه دستور به لیوان بود چه کار کنیم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 10th, 2013 2:02 ق.ظ:

  سلام. ممنون.
  توی مطلب در این مورد کامل توضیح دادم.

 67. رز

  سلام
  ممنون از مطالبتون، اما می خواستم بپرسم یه پیمانه سبزیجات چند گرمه؟؟؟
  متشکر

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 27th, 2013 1:07 ب.ظ:

  سلام عزیزم. تا حالا این مورد رو وزن نکردم. میتونید از یک پیمانه 240 میلی لیتری استفاده کنید و بعد وزن کنید و اینجا به من و بقیه هم اطلاع بدید تا به مطلب اضافه کنم.
  شاد باشید.

 68. Mina

  سلام بانو

  نخورده از دست پختتون لذت بردم

  شغلتون به نوبه ی خودش اجر خدایی داره چرا که اجاق محبت خونه رو روشن میذاره

  شاد باشید و ایام به کام

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 8th, 2013 9:05 ب.ظ:

  سلام. ممنون از مهربونیتون.
  همیشه شاد باشید.

 69. مریم بِچه اصفان

  سلام زهراجون.دستت بابت زحماتی که میکشی درد نکنه و انشااله اجر زحماتی که برای بقیه میکشی ببینی.خانومی ببخشید ببخشید خیلییییییییییییییی میتونم یه سوال ازتون بپرسم؟من میخوام یه سری قابلمه بخرم میخواستم راهنماییم کنی.این قابلمه های چدن همشون استاندارد هستن؟میشه لطف کنی بهم بگی چه مارکی بخرم و اگه جای مطمئنی میشناسید(تهران) بهم بگین از اونجا بخرم.بازم ممنونم یک دنیا و عذرخواهی میکنم.دست حق همراهت

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 17th, 2013 1:35 ق.ظ:

  سلام عزیزم. خواهش میکنم.
  ایمیلت رو چک کن.

 70. atefeh

  عزیز شکر قهوه ای و شکر سفید رو هم بگو.ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 29th, 2013 7:55 ب.ظ:

  شکر سفید توی مطلب هست.

  atefeh پاسخ در تاريخ می 30th, 2013 9:17 ب.ظ:

  منظورم این بود اگر بخواهیم به جای شکر قهوه ای از شکر سفید استفاده کنیم چقدر باید بریزیم؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ می 31st, 2013 12:59 ب.ظ:

  من پیشنهاد نمیکنم که جایگزین کنید. فقط این نکته رو میگم که شکر قهوه ای از شکر سفید کم شیرین تر هست.

 71. آهنگ شنیدنی

  خيلي زيباست , دستتون دردنکنه.واقعاسایت باحالی دارید

 72. atiye

  سلام زهرا جون واقعا خسته نباشي كه اين همه وقت ميزاري ازت ممنونم كه اينقدر دقيق و زيبا توضيح ميدي فقط من يكم خنكم ي سوال دارم وقتي ميكين يك بيمانه اخه اندازه بيمانه ها ك متفاوته ازكجا بفهمم كدوم يكيشون؟؟؟:(
  ببخشيداااا البته تازه عروسم تا حالا يك جاي دم نكردم ديكه خودت تا تهشو بخون عزيزدل

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ جولای 3rd, 2013 5:05 ب.ظ:

  سلام عزیزم. روی پیمانه تون باید اندازه ش نوشته شده باشه.
  شاد باشی.

 73. گندم

  سلام زهرا جان
  برا حبوبات تبدیل مقیاس چگونه می شود؟
  مثلا 1 پیمانه عدس یا لوبیا

 74. zahra

  با عرض سلام و تشکر از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید. سوال من این است که اندازه قاشق مربا خوری چقدر است و توی قاشقها هست یا نه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ جولای 20th, 2013 3:09 ب.ظ:

  سلام عزیزم. نه توی قاشق های استاندارد نیست.
  اگه جایی من استفاده کرده بودم، یعنی از همون قاشق مربا خوری معمولی که توی خونه ها هست استفاده کنید و علتش هم این بوده که مقدار لازم نبوده که کاملا دقیق رعایت بشه و حدودیه.
  شاد باشید.

 75. ثمينا

  ميشه از بيمانه بلوبز براي ارد وشكر استفاده كرد

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ جولای 23rd, 2013 8:22 ب.ظ:

  اگه حجمش 240 میلی لیتر هست میشه. وگرنه نه.

 76. ثمينا

  تا200اندازه زده نميدونم اين 200 به گرمه يا ميلي ليتر ميتونم يليوان دسته دار فرانسوي اب بريزم توش اخه شنيدم يه ليوان 240 ميلي ليتره ممنون عزيزم

 77. ساحل

  سلام میشه لطف کنید وقسمتی رو هم اختصاص بدین به معرفی ظروف شیرینی و کیک که بیشترکاربرددارن خیلی دوست دارم بدونم که هرظرفی جه کاربردایی داره تا یکجاتهیشون کنم.ممنون به خاطراین همه دقت و حوصله وهنرووقتی که صرف میکنید.دوستدارشما

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 3rd, 2013 1:12 ق.ظ:

  سلام عزیزم.
  به فکرش هستم. امیدوارم فرصتم بهم اجازه بده که این کارو انجام بدم.
  شاد باشید.

 78. سلام
  خسته نباشین
  این قاشق های اندازه گیری 4 تایی که اسمشون غذا خوری و چای خوریه
  اینها برای ما هستن یا برای خارجی ها؟
  منظورم اینه که این قاضق غذا خوری که روش هم نوشته شده “غذا خوری” همون قاشقیه که منظور شماست؟
  تکلیف قاشق مربا خوری و سوپ خوری که توی این قاشق ها نداریم چی میشه؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 19th, 2013 2:32 ق.ظ:

  سلام عزیزم.
  در این مورد توی خود مطلب کامل توضیح دادم. با دقت مطلب رو مطالعه کنید.

 79. زري

  سلام عزيزم ممنونم خيلي مفيد بود ميبوسمت موفق باشي

 80. الی

  سلام زهرا جان
  یه سوال دارم و امیدوارم جوابشو بدونی
  بازار تهیه قالب کیک و شیرینی و همین پیمانه و اینا کجاست؟ باید برم شوش یا برم بازار پلاستیک فروشا؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آگوست 31st, 2013 12:06 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  چهار راه سیروس به سمت جنوب سمت راست چند تا فروشگاه لوازم قنادی هست. البته اگه محصولات خارجی بخوای، بهتره که به فروشگاه های لوازم قنادی سطح شهر (و نه بازار) سر بزنی.

 81. باران

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  سوال درباره همزن داشتم. چون الان میخوام بخرم میخوام ببینم میشه همزن میله ای به جای همزن های معمولی بخرم؟ همزن معمولی، معمولا خمیر زن داره و دو مدل سر همزن(چنگک) داره. ولی میله ای ها ظاهرا ی مدل سر داره و ساده است اما خیلی جمع و جوره و گوشتکوب برقی هم داره.

  شما که تجربه تون زیاده بفرمایید برای تهیه کیک و شیرینی و… کدومو بگیرم؟ ضمنا خمیرزن چیز به درد بخوری هست؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ سپتامبر 10th, 2013 1:20 ق.ظ:

  سلام عزیزم. همزن هایی یه دونه ای هستن کارکردشون اصلا به خوبی همزن هایی که دو سر دارن نیست. بهتره که اگه میخواید کیک و شیرینی زیاد درست کنید همزن تهیه کنید. معمولا دستگاه هایی که تخصصی یک کار رو انجام میدن بهتر از دستگاه هایی هستن که چند کار رو با هم انجام میدن. خمیر زن هم اسمش روش هست.

 82. elnaz

  سلام من یه سوال داشتم 200گرم شکلات ت تخته ای چند پیمانه میشه? بعد اینکه 110 گرم پودر قند چند پیمانه میشه م ممنون میشم جوابم بدید

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ سپتامبر 10th, 2013 1:16 ق.ظ:

  سلام. شکلات تخته ای تا زمانی که خرد نشه و اندازه چیپس شکلات نشه نمیتونید با پیمانه اندازه گیری ش کنید. که توی مطلب گفتم.
  پودر قند رو هم توی مطلب توضیح دادم.
  ممنون میشم سوالات تکراری نپرسید.

 83. بهار

  اینکه گزینه راست کلیک رو دی اکتیو کردید واقعا ارزش مطالب رو پایین آورده چون هر کسی هرلحظه ای دسترسی به نت نداره و با ذخیره مطلب میتونستید کمک بیشتری به مخاطبینتون بکنید

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ سپتامبر 18th, 2013 7:50 ب.ظ:

  سلام.
  مطلب خسته ام و پرینت مطالب رو بخونید.

 84. خیلی عالی دست شما درد نکند ارزوی توفیق برای شما وخانواده محترم دارم بای

 85. rozhan

  salam khaste nabashid
  mer30 az amoozeshe jadidetoon vaghean khoob o alllliiii hast
  پیمانه اندازه گیری من یه چیزی هست مثل عکس شما و پلاستیکی ولی سرش مثل شیا جوش می مونه این هم باید به روشی که گفتین پر بشه احساس می کنم با پیمانه قبلیم فرق می کنه و استاندارد نیست

 86. اعظم

  سلام خسته نباشید دو و یک چهارم پیمانه چند قاشق غذاخوری می شه؟ممنون

 87. فرشته

  سلام خسته نباشی خیلی ازتون سپاسگزارم بابت اطلاعات مفیدی که اینجا نوشتین من تازه این سایتو دیدم و خوشحالم که با شما آشنا شدم

 88. سعید آریا

  سلام
  می بخشید تمام کسانی که در سایت شما نظر دادند خانم هستند واقعا آقایون نظر ندارند یا حذف می شوند. چون خانمها اکثرا آشپزی را بلد هستند واین آقایون هستند که نیاز به یادگیری آشپزی دارند
  با تشکر

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اکتبر 13th, 2013 1:34 ق.ظ:

  سلام. دلیلی نداره که نظر آقایون حذف بشه کما اینکه توی خیلی مطالب میتونید نظراتشون رو ببینید.

 89. سحر

  1/2 , 1,1/4 لیوان معادل چند پیمانه است؟

 90. فاطمه

  سلام وخستنه نباشید
  ببخشید راجع به وزن تخم مرغ یه سوال داشتم اگه یک تخم مرغ درشت 50 گرمه پس واسه رسپیهایی که تخم مرغ معمولی بخواد چند گرمی باید استفاده کنیم؟

 91. آوا

  ببخشید یه سوال داشتم:
  این وزنهایی که گفتین با در نظر گرفتن وزن پیمانه هست با بدون اون؟
  ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اکتبر 20th, 2013 1:27 ب.ظ:

  این سوال رو با یکم فکر کردن به جوابش میرسید.

 92. آوا

  سلام خانوم عرفانی
  ممنون از سایت خوبتون
  ببخشید، ولی من خیلی فکر کردم! حتی به چند سایت دیگه، مجله هنر آشپزی و جدول مقیاسهایی که خودم از آموزشگاه آشپزی گرفتم مراجعه کردم، ولی متاسفانه نتونستم نتیجه ای بگیرم!!!
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اکتبر 20th, 2013 7:21 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  بدون احتساب وزن پیمانه است. چون هر پیمانه ای بر اساس جنس و ابعادش وزن متفاوتی داره قاعدتا!
  شاد باشید.

 93. banaf6e

  خب حالا نوبت من شد
  من از این پیمانه های پلاستیکی خریدم اما مروی پیمونه ها ی سری اعداد زده ک ب نظرم اشتباست
  مثلا از بزرگ ب کوچیک نوشته
  1
  2.3
  1.2
  1.4
  بعد هر پیمونه ب 3قسمت تقسیم شده ک دوباره برای بزرگ 1
  1.2
  1.4
  برای دومی 2.3
  1.3 خلاصه من گیج شدم ک وقتی شما تو دستورتون گفتین 3.4پیمانهمن باید با کدوم اندازه گیری کنم لطفا راهنماییم کنید
  تشکر

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اکتبر 21st, 2013 4:27 ب.ظ:

  مشخصه که 1 به معنی پیمانه کامل هست و 2.3 هم دو سوم یک پیمانه و به همین ترتیب. وقتی گفتم سه چهارم، یعنی شما باید سه بار از پیمانه یک چهارم استفاده کنید.
  دیگه فکر کنم اینا مواردی نباشه که احتیاجی به توضیح داشته باشه.

 94. f

  سلام عزیزم.واقعامعذرت میخوام که هرروز مزاحمتون میشم،ازوقتی که باسایت شماآشناشدم افتادم توکارآشپزی یعنی خیلی علاقه مندشدم اگه قبلاصبح ساعت 10بیدارمیشدم حالاحداقلش 8ونیم بیدارمیشم ازشوق که بیدار شم یاکمک مامانم یایکی ازرسپی های شمادرست میکنم(توروخدانخندیدخوب علاقه دارم)حالاهم مزاحم شدم بگم ازوقتی رسپی کیک اسفنجی گذاشتید من 2هفته درمیون کیک درست میکنم و برای که یه کیک واقعی بشه من به تمام نکاتی که گفتیدتوجه کردم هرچیزی که میدونم شماازش استفاده میکنیدوگفتیدلازمه که داشته باشیدمن خریدم،این همه حرف فقط به خاطراینه که سوالم بپرسم من 2 تاپیمانه گرفتم یکی پیمانه مایعات(بزرگ) یکی هم پیمانه استیلی که خودتون توعکس گذاشتید.پیمانه مایعات روش نوشته 1/2لیتر (اینوکه میدونم)بعدی نوشته 5dl,500ccکه منظورومعنیش نفهمیدم؟بعد یه طرف دیگش نوشته 1pintوهمینطوربه ترتیب 3/4،1/2،1/4که اینم نفهمیدم؟؟ویه طرف دیگش نوشته meel,meal,mehl,farineکه زیرش نوشته 200gr,100grکه بازم نفهمیدم ویه طرف دیگش نوشته،suiker,sugar,zucker,sucreکه بازم زیرش نوشته400gr,300,200,100.که بازاین منوبامطلب قبل کیچ کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟.
  بعداون یکی پیمانه روش نوشته 1/4cup=50ml,1/3cup=75ml,1/2cup=125,1cup250ml.حالا یه سوال دیگه مثلاشماگفتید 100grو1پیمانه من بایدازکدوم یکی از این پیمانه ها استفاده کنم؟؟؟جان من عصبی نشید اولابااین سن کمم تجربه ندارم بعدبراباراول میخوام استفاده کنم میخوام مطمن بشم که کارم درسته..مطمن باشیددیگه جوابم بگیرم سوال تکراری نمیپرسم.فقط ممنون میشم منوکلی راهنمایی کنید.اصلاهروقت،وقت داشتیدجوابم بدید.البته ناگفته نماندکه کل تبدیل مقیاس هاخوندم،ومیخوام بنویسمش که همیشه داشته باشمش.راستی من تونکات پخت کیک خوندم گفتیدقالب پرستیژقالب خوبیه اماقیمتش زیاد، من رفتم گرفتم17تومن به نظرتون قالب خوبیه؟راستی نشاسته ذرت هم گرفتم(خوشحالم)،یعنی رفتم فروشگاه لوازم قنادی بارزدما(بهم نخندید)فقط ژلاتین ویه چیز دیگه یادم رفت بگیرم که دفعه بعدانشاالله میرم میگیرم،اه ه ه چقـــــــــــــــــدر حرف زدم.پیـــــــــشاپیش از توضیحات کاملتون ممنونم.میبوسمـــــــــت.سالم باشید.شبتون ستاره بارون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 3rd, 2013 1:28 ب.ظ:

  سلام عزیزم.
  روی پیمانه اندازه گیری مایعات، به جز سی سی (cc) یه واحد اندازه گیری دیگه هم نوشته (dl) که شما فقط با سی سی کار دارید و به اون یکی توجه نکنید. ضمن اینکه به جز زبان انگلیسی به زبان های دیگه ای هم میلی لیتر رو نوشته که بازم شما به اونا کار نداشته باشید. به جز اون، معادل وزنی شکر رو هم نوشته. یعنی اگه شما شکر رو داخل اون پیمانه تا خط 200 گرم بریزید، 200 گرم شکر دارید.
  در مورد پیمانه اندازه گیری هم روی پیمانه کامل حجمش رو هم نوشته و حجم بقیه پیمانه ها رو هم به همین ترتیب.
  من اگه گفتم 100 گرم، شما باید از ترازو استفاده کنید و اگه گفتم یک پیمانه، باید از cup کامل (یا بزرگترین پیمانه) استفاده کنید.
  پیشنهادی که برات دارم اینه که یکم زبان انگلیسی ت رو تقویت کنی. خیلی بهت کمک خواهد کرد.
  شاد باشی.

  f پاسخ در تاريخ نوامبر 3rd, 2013 3:25 ب.ظ:

  سلام دوست خوبم.ممنونم ازپاسختون.نمیدونم ازچه نظرهمچین پیشنهادی به من دادید تمام اون نوشته هامعنیشون میدونستم(اگه نمیدونستم اول حداقل تودیکشنری پیداش میکردم).فقط خواستم خیالم راحت بشه،وسوالی که پرسیدم اکثرا شبیه به سوال من پرسیده بودند(همچین پیشنهادی بهشون نشده بود)!!!شکرخداجززبان فارسیم،زبان عربی وانگلیسیم خوبه…شایدتقصیرازمن هست که زیادمزاحمتون میشم وحوصلتون سربردم.اگه اینجوره من از دوست هنرمندم از ته قلب معذرت خواهی میکنم وازاین به بعد قول میدم که اینقدمزاحمتون نشم.همیشه سالم باشیدروزتون پرازعشــــــــق…

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 3rd, 2013 3:50 ب.ظ:

  بازم سلام.
  والا من این وسط موندم. جواب ندم، یه حرفه. جواب بدم و یه پیشنهاد دوستانه داشته باشم، یه حرف دیگه. همین چیزا خستگی رو به تن من میذاره.
  ضمن اینکه جواب سوال شما اینقدر واضح بود، که من میخواستم جواب ندم. اما چون گفتید 17 سالتونه و میخواید که مطمئن باشید، بازم جواب دادم و در انتها چون شما این سوال رو پرسیدید (در حالی که وقتی میگید انگلیسی بلد هستید خودتون باید متوجه میشدید و سوالی باقی نمیموند)، من احساس کردم که بد نیست یه پیشنهاد دوستانه هم در انتهای پاسخم اضافه کنم.
  به هر حال شاد باشی . . . .

  f پاسخ در تاريخ نوامبر 3rd, 2013 9:19 ب.ظ:

  الهی قربونت بشم عزیزم.الهی هرچه غم شماست بیادتودل من هرچه ناراحتی داری بیاد تودل من هرچه خستگی شماست بیادبرامن… قربونت بشم من.معذرت میخوام که باعث ناراحتیتون بشم توروخداجان من ببخشید..مشکل ازمن بود..بازم معذرت میخوام.آشتی؟؟؟دیگه از من ناراحت نیستی قوربونت بشم؟؟؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 4th, 2013 7:32 ب.ظ:

  خدا نکنه عزیزم. من فقط یه وقتایی نمیدونم چه برخوردی باید داشته باشم که کسی از من نرنجه.
  شاد باشی.

 95. منصوره

  با عرض سلام وخسته نباشید واقعا” از اطلاعات مفیدتون ممنونم.خیلی استفاده کردم.

 96. سیمین

  سلام خانم عرفانی عزیز
  معمولا پیدا کردن اصل مطالبی که توی سایتها و وبلاگهای آشپزی ایرانی هستند ،کار ساده ای نیست. منظورم اینه که یه نفر یه جایی یه دستور مینویسه 100 نفر دیگه میان اونو کپی پیست میکنن! ولی نکته جالب اینجاست این سایت یکی از معدود سایتهایی هست که مطالبش اوریجیناله. خوشحالم که اینجا رو کشف کردم،امیدوارم همیشه موفق باشید :-)

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 9th, 2013 1:49 ب.ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از محبتت.
  امیدوارم بتونی از همه رسپی ها استفاده کنی.
  شاد باشی.

 97. SUN

  بسیار کمک کننده بود..مرسی..

 98. مهرشید

  درود به بانوی گرامی

  خواستم از سایت فوق العاده ای که دارین و زحمتی که می کشید سپاسگذاری کنم.
  این پست اندازه گیری هم بسیار مفید بود. هر چند من هنوز گیجم چون انبوهی از اندازه گیری های ایرانی و خارجی دارم که هر کدوم یه چیزی می گن.
  خانم عرفانی این اندازه گیری ها خیلی برام مهم هستن چون من یه کارگاه کوچیک خونگی دارم و دلم می خواست همه چیز تکمیل باشه هر چند بنا به گفته شما من هر چی رسپی بگه همون و انجام می دم و تبدیل نمی کنم.
  دردی از من دوا نشد ولی ازتون خیلی تشکر می کنم که زحمت کشیدید.
  روزتون به خیر

 99. سالار

  خیلی دنبال این اطلاعات بودم. واقعا استفاده کردم.

 100. ویولت

  سلام زهرا جان.زیاد وقتت رو نمی گیرم . میخواستم بدونم از کجا لوازم قنادی و شیرینی پزی با کیفیت و قیمت مناسب می تونم خرید کنموراستش من کارمندم و همیشه نمی تونم شیرینی پزی کنم ولی دوست دارم زمانی هم که درست می کنم خوب در بیاد راستش فرصت آزمون و خطا ندارم. اگر لطف کنی و دقیقا راهنمای کنی ممنون می شم.

 101. ویولت

  اگر امکان داره جواب سوالم رو میل کنی برام ممنون میشم

 102. سارا

  سلام.ممنون از توضیحاتتون.ببخشید من ترازوی دیجیتال ندارم ازون قدیمی ها دارم .شما گفته بود این ترازوهای بدون کاسه بهتر واسه من کاسه داره روش می خواستم بدونم اگر ازینا که تو تصویر شماست بگیرم موفع اندازه گیری شما با ظرف اندازه میگیرید؟چون قاعدتا نمیتونید مواد رو همینجوری روش بذارید ًو اگر با ظرف اندازه میگیرید یعنی باید بعد مقدار وزن ظرف رو از مقدار وزن مواد کم کنیم؟راهنماییم کنید لطفا

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ نوامبر 27th, 2013 11:23 ق.ظ:

  سلام. شما ظرف اندازه گیری (کاسه یا بشقاب یا …) رو خالی روی ترازو قرار میدید و بعد ترازو رو صفر میکنید تا دیگه وزن ظرف رو براتون حساب نکنه و بعد اندازه گیری تون رو انجام میدید.

 103. مهسا

  با تشکر از شماوطرز تبدیل آب با مایعات رو هم میشه به پیمانه بگید

 104. عاطفه

  سلام واقعا کمک بزرگی کردین ممنون

 105. مهرشید

  با درود خدمت بانو عرفانی

  من دستور یه کیک دارم که توش از براندی استفاده شده . می خواستم بدونم چی می تونم جایگزین اون بکنم .

  سپاسگذارم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 7th, 2013 6:44 ب.ظ:

  سلام عزیزم. بستگی داره به بقیه رسپی اما میتونید از شیر استفاده کنید اما یک چهارم کمتر از چیزی که توی رسپی گفته.

 106. روشا

  سلام زهراجان.من ترازو ندارم و توي استفاده مايعات نميدونم بايد چكار كنم.مثلا شيري كه براي كيك استفاده ميكنم روي بسته بندي اش حجم اش رو به ميلي ليتر ميزنه. شما ميدونيد تبديل ميلي ليتر به گرم چجوريه.؟

 107. زهره

  با عرض سلام من یک سوال داشتم و اینکه 1 پیمانه شکر سفید معادل چه مقدار شکر قهوه ای است. چون در یک دستور من بجای شکر سفید شکر قهوه ای ریختم و الان نی خواهم درستش کنم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 15th, 2013 2:32 ب.ظ:

  سلام عزیزم. یک پیمانه شکر قهوه ای معادل سه چهارم پیمانه شکر سفید هست.

 108. مهرشید

  درود بر بانو عرفانی عزیز

  یه سوال در مورد پودر آگارآگار دارم اونم اینکه چون همسرم از پودر و ورق ژلاتین خوشش نمی یاد (چون از منبع حیوانی است) من ترجیح می دم از آگار آگار استفاده کنم. حالا می خواستم بدونم دقیقا چه مقدار از آگار و میشه تو چه مقدار آب حل کرد؟

  سپاسگذارم

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 24th, 2013 12:56 ق.ظ:

  سلام عزیزم.
  آگار آگار بیشتر برای کارهای تزئینی استفاده میشه. به این دلیل که طعم خوبی نداره. ضمن اینکه برای اینکه مثل ژله باشه و قابل خوردن، و بیش از حد سفت و لاستیکی نباشه باید بهش جوهر لیمو اضافه بشه که اونم باعث ترش شدنش میشه. در نهایت اصلا طعم مطبوعی نداره و من پیشنهاد نمیکنم که ازش استفاده کنید. ضمن اینکه بافت نهایی ش هم مثل ژله نخواهد بود.
  شاد باشید.

 109. رویا

  با سلام
  من پیمانه مدل پلاستیکی دارم.هر پیمانه مایعات معادل 250 میلی لیتر است درسته؟ پس در مورد آب هر پیمانه باید 250 گرم باشه چون حجم و وزن آب یکیه اما یک پیمانه من کمتر از 250 گرمه. شما میدونین چرا؟

 110. هانيه

  سلام .ممنون از اين كه همه ي نكات كيك پختن رو گفتيد.ميخوام امتحان كنم ببينم خوب از آب در مياد يا نه.به نظرتون من كليد كيك ماكروفرم رو بزنم يا خودم براش درجه بذارم؟چون كليد كيك 180درجه هست و40 دقيقه.اگ خودم درجه بذارم فرقي ميكنه؟راستي يه جا نوشتيد يه پيمانه آرد125 گرمه يه جا نوشتيد128 گرم.من چند گرم وزن كنم؟بازم ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دسامبر 28th, 2013 6:24 ب.ظ:

  سلام. در مورد سوال اول به مطلب مربوط به مایکروفر سر بزنید. مطلب نکات پخت کیک رو هم حتما مطالعه کنید.
  اون 3 گرم هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.
  شاد باشید.

 111. دکتر اروینا

  اول بگم واقعا جا خوردم از یه همچین پست به این طویلی و کاملی واقعا ازت ممنونم
  اما یه چیزی
  مجید دلبندم اون ریسایپِ نه رسپی (recipe)
  خدایی زشته ما کلمات رو اینجوری بکار ببریم
  عنوان سایتت رو گذاشتی 101 رسپی
  زشته بخدا یه همچین سایت تر و تمیز و کاملی با یه همچین سوتی بزرگی
  بعدشم مگه معادل فارسی چه اشکال داره….(دستور غذایی-دستور تهیه – دستور پخت-)
  واقعا با سایتت حال کردم اما این کلمه زد تو ذوقم
  امیدوارم از رک بودنم ناراحت نشده باشی و طرف مثبت حرفم رو گرفته باشی
  برات آرزوی موفقیت میکنم
  خوشحال میشم اگه بتونم برای سایتت کاری انجام بدم
  موفق باشی
  دکتر اروینا

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ ژانویه 2nd, 2014 1:13 ب.ظ:

  منم بیشتر از همه ناراحت شدم واسه اون عنوان “دکتر” که کنار اسمتون گذاشتید. مطمئنا یه دکتر باید یاد گرفته باشه که هر حرفی رو بعد از تحقیق بگه مگر اینکه ….
  خدا به خیر بگذرونه. دکتر های ما که اینجوری باشن، …
  منم امیدوارم از رک بودنم ناراحت نشده باشید. به خاطر این گفتم که یه مقدار بیشتر تحقیق کنید و بعد در مورد چیزی اظهار نظر کنید.

 112. sanaz

  salam khaste nabshin mamnon az site khobeton man kheli cake dorst mikonam mikhastam daghigh bedonma ye ghashogh moraba khori chan geram beginpowdr mishe mamnon

 113. زهره

  سلام ممنون از این همه توضیح ومطالب خوب ودقیق درضمن یه سوال اگه بخواهیم قاتی کیک از کشمش و گردوموز خورد شده استفاده کرد باید په کنیم؟؟؟؟

  این نکته را حائز اهمیت که این مواد رابصورت لایه باخامه نمی خواهم استفاده کنم بلکه میخواهم مخلوط باشد که هنگام ص
  خوردن ( همانند بیرون)زیر دندانم حس کنم

  *** ممنون از راهنمایــتان **

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ ژانویه 25th, 2014 11:29 ق.ظ:

  سلام.
  به مطلب نکات پخت کیک سر بزنید.

 114. شهرزاد

  salhm mamnoon az rahnamaee hatoon hameshe moshkel dashtam.
  very thanks

 115. مریم

  1-توی قاشق های اندازه گیری pinch یعنی چی ؟
  2- 1.76 fl oz یعنی چی ؟
  3- ml یعنی چی ؟
  ممنون بابت توضیحات عالیت

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ فوریه 17th, 2014 12:09 ق.ظ:

  1- نوک قاشق
  2 و 3- به تبدیل واحد های موجود توی اینترنت سر بزنید.

 116. مریم

  زهرا جان عاشقتم فکر نمی کردم به این سرعت جواب بدی متشکرم
  1 سوال دیگه توی طرز تهیه کیک اسفنجی نوشتی 1/4 پیمانه روغن مایع ولی توی جداول تبدیل روغن مایع رو نگفتی ، روغن جامد و گیاهی رو گفتی ،حالا روغن مایع چند گرم می شه ؟
  بازم ممنون ن ن ن ن ن ن ن ن

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ فوریه 18th, 2014 11:18 ق.ظ:

  روغن گیاهی همون روغن مایع است دیگه.

 117. مژده

  با سلام
  اول از همه تشکر می کنم از سایت بسیار خوبتون. می خواستم یک نوع کاپ کیک درست کنم که دستورپختش نروژی و در اون از واحد اندازه گیری dl خیلی استفاده شده که می دونم دسی لیتر است و معادل 100میلی لیتر است، اما از همین واحد برای آرد و شکر هم استفاده شده که من دقیقا نمی فهمم منظورش چه مقدار آرد و شکر است. خوشحال می شم جوابم رو بدین

 118. چنور

  سلام. متشكرم از توضيحات مفيدتون. پيمانه اى كه من گرفتم مقياسشو به كاپ نوشته و ميلى ليتر. ميخاستم بدونم آيا ١ كاپ برابر با ١ پيمانه اى هست كه بهش اشاره كردين؟؟؟
  ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مارس 18th, 2014 5:38 ب.ظ:

  سلام. کاپ همون پیمانه است.

 119. مهرشید

  بانو عرفانی عزیزم سلام

  گاهی تو رسپی های خارجی vegetable shortining داره و از اونجایی که ما الان تو ایران روغن کاملا جامد نداریم ، چی میشه به جای اون استفاده کرد

  ممنون از وقتی که می زارین

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آوریل 27th, 2014 12:32 ق.ظ:

  سلام.
  روغن هایی توی فروشگاه های لوازم قنادی هست که کاملا جامد هستن اما من اصلا ازشون استفاده نمیکنم. توی این شرایط من خودم کره رو جایگزین میکنم.

 120. پرستو

  سلام زهرا خانم ببخشید من تازه تصمیم به پختن کیک گرفتم فردا تولد پسرمه از اینکه هنوز مطالب رو کامل نخونده بودم و سوال تکراری کردم عذرخواهی می کنم خیلی متشکرم از این همه حوصله و هنر براتون آرزوس سلامتی و شادی و سرافرازی روزافزون دارم

 121. زهره

  سلام من اندازه ی یا بعبارتی نمیدانم قاشق ها که 4 تا هست از بزرگ به کوچک برای چیه – مثلا سوپ خوری ویا مربا خوری وچای خوری ویامی گویند یک هشتم ویا یک چهارم ق چ خوری منظورش کدوم اندازه ها هست؟

 122. بانو

  خيلي ممنونم از اين همه دقت و زحمتي كه كشيديد متشكرم

 123. مپگان

  سلام.لطفا جواب پرسش منو بدید………..
  من از لیوان به عنوان پیمانه استفاده می کنم. یک کیلو شیر 4 لیوان می شود.
  یک لیوان آرد نخود چی چند گرم است؟
  یک لیوان آرد گندم چی چند گرم است؟
  یک لیوان شکر چی چند گرم است؟
  یک لیوان پودر شکر چی چند گرم است؟

 124. صنم

  عرض ادب و خسته نباشید و با تشکر فراوان ازمطالب منتشرشده در سایت ،شما بی نظیرید،برای شماآرزوی موفقیت روزافزون دارم ،
  ارادتمند
  صنم

 125. مینا

  سلام ودرود برشما یه سوال من همیشه ارد رواول الک میکردم بعد باقاشق پیمانه رو پر پر میکردم باچاقو صافش میکردم یه بار اتفاقی پیمانه رو وزن کردم دیدم حداقل ۱۰ گرم کم داره که اگه مثلا ۲ یا۳ پیمانهارد قرارهداشته باشیم حدود ۳۰ یا ۴۰ گرم کم داره حالا من چکار کنم؟ ایا به خاطر الک کردن ارد قبل از اندازه گیری نیست؟ ممنون از راهنماییتون

 126. ساجده

  زهرا جون خیلی خیلی ممنون از لطف و راهنماییت ولی من یه سوال برام پیش اومدکه وقتی شما میگی یه پیمانه خب ینی دقیقا کدوم پیمانه؟ چون تو عکس چند سایز پیمانه هست!!

 127. الهام منشادیان

  عذر خواهی میکنم مطلبی که در مورد اندازه گیری ها میخواستم رو تو پست هاتون دیدم
  ممنون و متشکر

 128. حمیده لیری

  خیلی ممنون از مطالبی که گذاشتین .نهایت لطف شماست .من کارمندم و دوست داشتم گاهی چیزایی درست کنم اما اندازه ها رو خیلی بلد نبودم .مرسی خانومی

 129. مهدی

  سلام.میشه بگید 540میلی لیتر برابر با چند لیتر یا چند لیوان معمولی میشه؟؟
  بعدشم 175گرم برابر با چند قاشق غذاغوری معمولی میشه؟؟
  خیلی ممنون.
  موفق باشید :)

 130. محبوبه

  سلام.مرسی بابت اطلاعاتی که در اخیارمون قرار دادین.واقعا مفید بود.

 131. منصوره

  واقعا ممنونم عزيزم. خيلي مفيد بود واسه من كه ترازو ندارم…..

 132. ghazal

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
  من میدونم که اندازه 1پیمانه ارد با اندازه 1پیمانه شکر مورد نیاز مثلا فرق داره. من میخوام کیک تر درست کنم و فقط یک پیمانه ی برنج دارم که درجه بندی داره تا 200.
  وقتی نوشته 1پیمانه ارد برنج یعنی پیمانه ی برنج رو تا عدد 128 تقریبی پر کنم؟ میشه از این پیمانه استفاده کنم و امروز ی کیک خوب بپزم؟؟؟؟

 133. ghazal

  و ی سوال دیگه ام داشتم از شما که انقدر صبورانه و کامل مطلب گذاشتین،
  برای کیک تر نوشته 35 تا 45 دقیقه در فر 170 درجه. حالا من که مجبورم تو مایکروفر بذارم چطوری تنظیم کنم؟
  و اینکه تو ماکروفر میشه از ظرف پیرکس یا پلاستیک شیشه ای رنگ استفاده کنم؟؟؟؟
  ببخشید که سوالام خیلی تازه کارانه هستن و ممنون میشم راهنماییم کنین تا ترسم از کیک پختن و خراب کردن بریزه :-)

 134. mina

  سلام
  میشه درباره گرم و پیمانه پودر نشاسته هم بگید
  ممنون!

 135. مونا

  سلام. ضمن تشکر یک پیمانه من حجمش 250 سی سی میباشد.مقدار آردم میشه 150 گرم همیشه.تمتم نکات پرکردن پیمانه رارعایت می کنم.البته یک جوردیگه پیمونه دارم اون حجمش کمتره.کدوم پیمونه مدنظرشماست؟

 136. زهرا

  سلام زهرا جان بازم مثل همیشه ممنون بابت تمام زحماتت. من تقریبا مطلب رو کامل خوندم و توی نظرات هم سرچ کردم ولی درمورد حبوبات توضیحی ندیدم به جز یه سوال بی جواب. میشه در این مورد هم بگید . مثلا برای قورمه لوبیا رو به پیمانه گفتید ،میشه بگید تقریبا چند گرم میشه؟ ممنون

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ جولای 15th, 2015 3:15 ق.ظ:

  سلام دوست عزیزم.
  میتونید از گوگل برای یه سری موارد استفاده کنید. من زمانش رو ندارم که همه مواد رو تبدیل کنم.
  شاد باشید.

 137. مرضیه

  عاااااااالی بود. ممنون

 138. مرضیه

  راستی ببخشید، سلام.
  من اتفاقی این سایتو پیدا کردم وخیلی خوشحالم، چون بهش نیاز داشتم.
  خدا خیرتون بده ک ب این خوبی ودقت اطلاعات میدین.
  من چطور باید عضو سایتتون باشم ک بتونم همیشه از مطالبش استفاده کنم؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ جولای 15th, 2015 2:32 ق.ظ:

  سلام. وقتتون بخیر.
  ممنون از شما.
  میتونید اینستاگرام سایت رو دنبال کنید تا از آپدیت مطالب با خبر بشید:
  instagram: 101_recipe
  شاد باشید.

 139. نکیسا

  سلام 100گرم نشاسته معادل چند قاشق غذا خوریه

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ جولای 15th, 2015 2:20 ق.ظ:

  سلام. لطفا از گوگل استفاده کنید.

 140. ندا

  سلام زهراجون
  من مدتي است كه با سايت شما مشكل پيدا كردم روي تمام نوشته ها دوربين مشكيرنگي است كه اجازه خواندم مطالب را به من نميدهد خواستم بپرسم چكار بايد بكنم تا مشكلم برطرف بشه
  ممنون ميشوم بهم ايميل بزنيد

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ جولای 15th, 2015 2:19 ق.ظ:

  سلام. وقتتن بخیر.
  مشکل از سایت نیست. لازمه که تنظیمات بروزر تون رو تغییر بدید.
  شاد باشید.

 141. مریم

  سلام 3 کیلو پودر ژله چند لیتر آب لازم داره

 142. مریم

  سلام میشه بگویید واسه 3 کیلو پودر ژله چند لیتر آب لازمه

 143. شاهین

  سلام خیلــــــی ممنون از سایت واقعا خوبتون. تا حالا چندتا غذا و شیرینی پختم با رسپی های شما همشون عال درومدن. کاش امکان گذاشتن عکس تو کامنت رو میذاشتین تا کاربرا زیر هر پست عکس اون غذا رو که خودشون درست کردن بذارن.

 144. z

  واقعا ممنون

 145. مريم

  باسلام و احترام
  اولين بار و بطور اتفاقى وارد سايتتون شدم.هزارماشاء الله به اين پشتکار ، حوصله و از همه مهمتر ايثار که اطلاعاتتونو که قطعا ثمره سالهامطالعه و تجربه اس در اختيار ديگرون قرار ميدين و على الخصوص قسمت پرسش و پاسخها که خود کوله بارى از اطلاعاته .
  از صميم قلب براتون آرزوى توفيق و سلامتى دارم.
  اميدوارم مخاطبينتون قدردان بوده و خستگى کار را از دوش سرکارعالى بردارند.