تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

زهرا عرفانی | نکات آشپزی | اردیبهشت, ۰۳ ۱۳۹۱ | ۲۳۹ نظر |

DryMeasureCups copy3 تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

سلام دوستای گلم.

در مورد تبدیل مقیاس مواد اولیه، خیلی ی ی ی ی ی زیاد ازم سوال میشه. مثلا توی یه پست مواد اولیه رو به گرم گفتم، دوستی سوال میکنه که تبدیل گرم به پیمانه چه جوریه چون من ترازو ندارم. یا اینکه مطلب دیگه ای رو به پیمانه گفتم، دوست دیگه ای میخواد که تبدیل پیمانه به گرم رو توضیح بدم چون مثلا پیمانه هاش استاندارد نیست. برای من بسیار سخته که بخوام برای دونه دونه پست ها این تبدیل رو انجام بدم. در نتیجه میخوام یه پست کامل در این مورد بنویسم که دیگه همه سوال ها رو به این پست ارجاع بدم. شاید در طول زمان و با ایجاد سوال جدید، این پست هم کامل تر بشه.

خواهش میکنم کل مطلب رو (با اینکه شاید طولانی باشه) کامل کامل بخونید. چون مطمئنم نکته های زیادی که گفتم کمکتون میکنه که نتیجه بهتری از رسپی هاتون بگیرید.

اینو بگم که خودم هیچ موقع مقیاس ها رو تبدیل نمیکنم. یعنی اگه توی رسپی اوریجینال به گرم باشه، با ترازو کار میکنم و اگه با پیمانه اندازه ها رو گفته باشه، با پیمانه کار میکنم. برای همین هم همیشه بهتون میگم که حتما هم پیمانه استاندارد و هم ترازوی دیجیتال توی خونه داشته باشید. تبدیل پیمانه به گرم یا وزن به پیمانه ممکنه که خیلی دقیق نباشه و یه جاهایی مشکل ایجاد کنه.

ضمن اینکه این موضوع کاملا اجتناب ناپذیره. حرف زوری هم نیست که نخوام بزنم. هر کسی که میخواد شیرینی درست کنه، حتی اگه سالی ۳ بار هم باشه، و بخواد که شیرینی خوبی داشته باشه، باید باید باید پیمانه استاندارد داشته باشه. حالا ترازو رو نمیگم باید، چون میشه یه جوری با تبدیل به نتیجه دلخواه رسید اما اگه کسی بخواد ماهی ۱ شیرینی درست کنه، حتما ترازو رو هم لازم خواهد داشت.

یه سری پیمانه استاندارد، اگه از جنس پلاستیکی معمولی باشه، قیمتش ۲۰۰۰ تومان بیشتر نیست. پس اگه برای من ارزش قائلید و میخواید که از رسپی هایی که من با شما به اشتراک میذارم استفاده کنید، این پیمانه رو تهیه کنید و ازم نخواید که بگم هر لیوان چند پیمانه است یا از چه لیوانی استفاده کنید. چون با این تعداد زیاد پست ها و این تعداد زیاد دوستان عزیزم که به اینجا سر میزنن، حقیقتا برای من امکان پذیر نیست که بر اساس لیوانی که دارید به شما بگم چقد از مواد اولیه استفاده کنید.

IMG 6779 تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

این نکته رو هم بگم که اگه پیمانه های آلمانی یا جنس های بهتر بخواید هم میتونید به راحتی پیدا کنید که خوب قیمتاش بالاتر خواهد بود.

ترازو هم اگه خواستید تهیه کنید، ترجیحا دیجیتال باشه چون کار کردن باهاش راحته. اگه ترازو داشته باشید، اون وقت به شدت ترجیح میدید که به جای اینکه با پیمانه کار کنید، رسپی هایی رو انتخاب کنید که مواد رو به گرم گفته. ترازو ها معمولا وزن رو به دو واحد گرم و اونس به شما نشون میدن. پس اگه احیانا مثل عکسی که گذاشتم واد به اونس (oz) بود، میتونید با فشار دادن دکمه unit توی این عکس یا یه دکمه با همین مفهوم، واحد اندازه گیری رو به گرم تغییر بدید. حالا اینم برای اطلاعات عمومی تون بدونید بد نیست که هر اونس معادل ۲۸٫۳۴ گرم هست.

eatsmartscale تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

قبل شروع این رو هم بگم که این جدول رو با کمک چند تا منبع معتبر (کتاب های اوریجینال) و علاوه بر اون اندازه گیری های شخصی خودم نوشتم. بنابر این ممکنه با چیزایی که تا الان میدونستید و یا تبدیل هایی که توی اینترنت میبینید متفاوت باشه. اما جای سوال نیست به این دلیل که من این جدول رو بر اساس پیمانه های خودم و ترازوی خودم و مواد اولیه خوراکی که توی ایران استفاده میکنیم نوشتم. ممکنه که برای مثال وزن یک پیمانه کره ای که خارج از ایران استفاده میشه، از وزن یک پیمانه کره ای که ما در داخل ایران استفاده میکنیم کمتر یا بیشتر باشه. بنابر این، این تبدیل ها رو کاملا بر اساس شرایط خودمون نوشتم.

 اما چون میخوام این مطلب خیلی کامل باشه، در مورد تاریخچه اندازه گیری هم براتون مینویسم.

یه دوره بسیااار طولانی، اصلا صحبت از وزن یا پیمانه یا تعداد نبود. به جای اینها، از عبارت هایی مثل “یه تکه کره به اندازه گردو” یا “مقدار کافی عسل” استفاده میکردن. گاهی وقتا از یه نوک انگشت، یا یه ذره یا عبارت هایی مثل این استفاده میکردن کما اینکه الان هم گاهی وقتا استفاده میشه.

IMG 7883 600x418 تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

اولین بار کسی به نام Fannie Farmer در سال ۱۸۹۶ توی کتاب آشپزی ش از اندازه گیری های بر اساس حجم استفاده کرد. اما امروز توی کل دنیا، بیشتر ترجیح میدن که از واحد های متریک برای اندازه گیری مواد اولیه توی رسپی ها استفاده کنن.

هر ماده ای یه راه راحت برای بیان مقدارش توی رسپی وجود داره. معمولا برای مایعات از حجم استفاده میشه. برای مواد اولیه خشک مثل آرد یا شکر عمدتا از وزن استفاده میشه، انواع گوشت رو یا بر اساس وزن یا بر اساس تعداد (مثلا یه ران مرغ) اندازه گیری میکنن و …

چند تا نکته مهم هم هست که برای اینکه اندازه گیری ها درست باشه باید بهش دقت کرد.

خیلی مهمه که توی اندازه گیری مواد اولیه، کم حوصله نباشید. اگه برای مثال توی رسپی گفتم ۱ پیمانه، مهمه که پیمانه تون رو درست پر کنید. یا اینکه اگه ۱۵۵ گرم از یه ماده لازمه، خیلی مهمه که دقیق باشه و باید حواستون باشه که اگه شد مثلا ۱۶۲ گرم، از روی اون ماده اولیه اینقدر بردارید تا به وزن دقیق برسید. پس اگه حوصله ندارید، یه موقع دیگه بیاید سراغ رسپی تون.

اگه بدونید که هر ماده ای رو چه جوری اندازه گیری کنید، حتما نتیجه کارتون فوق العاده خواهد بود. گاهی وقتا به من میگید که من اندازه گیری هام دقیق بوده و همه کار رو طبق رسپی انجام دادم و فر هم استاندارد بوده. اما نتیجه کار فلان اشکال رو داره. جواب من اینه که پس حتما حتما اندازه گیری رو اشتباه انجام دادید یا کم حوصله بودید که به این مشکل خوردید. حالا من دونه دونه روش های درست اندازه گیری رو توضیح میدم.

آرد:

برای اینکه اندازه گیری آرد رو درست انجام بدید، نباید پیمانه رو داخل ظرف آرد فرو ببرید. باید با یه قاشق پیمانه آرد رو پر کنید.

نباید آرد توی پیمانه فشار بدید. یا نباید پیمانه رو به سطح سفت بزنید تا آرد بره پایین تر و جای بیشتری باز بشه.

نباید از آردی استفاده کنید که کاملا به صورت فشرده بسته بندی شده. بهترین کار اینه که اول آرد رو الک کنید و بعد با پیمانه اندازه گیری ش کنید.

در نهایت وقتی که پیمانه رو با آرد پر کردید (دقیقا با رعایت نکته هایی که گفتم) از پشت یه چاقوی بزرگ استفاده کنید و روی پیمانه بکشید تا آرد های اضافه از روی پیمانه بریزه.

یه پیمانه آرد که درست پر شده باشه، حدودا ۱۲۵ گرم وزن داره.

IMG 6942 600x459 تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

شکر:

بر خلاف آرد، شکر رو با بردن پیمانه شکر به داخل ظرف و پر کردنش (بیشتر از سطح پیمانه) و بعد استفاده از پشت یک چاقو و حذف مقدار اضافه شکر اندازه میگریم.

شکر به نسبت بقیه مواد اولیه که اصلا نباید مقدارشون رو توی رسپی تغییر داد، قابل تغییر تر هست. به این دلیل که به ذائقه بستگی داره. اما به این معنی نیست که میتونید کلا حذف کنید. چون کریستال های شکر باعث میشن که بقیه مواد اولیه شکل خاصی به خودشون بگیرن. مثلا شکره که باعث میشه کره حالت کرمی و سفید پیدا کنه.

بیکینگ پودر و جوش شیرین:

اول بسته بندی شون رو خوب تکون بدید. بعد قاشق اندازه گیری رو داخل بسته ببرید و پر کنید. بعد به کمک پشت چاقو، مقدار اضافه رو حذف کنید.

IMG 0943 600x459 تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

پودر شکر (یا پودر قند):

اولین نکته ای که باید یادمون باشه اینه که حتما حتما باید قبل از استفاده از پودر قند، الک بشه. به این دلیل که ممکنه یکم به هم دیگه چسبیده باشن. بعد نتیجه کار شاید شامل تکه های گرد و شیرینی باشه که خوردنشون اصلا لذت بخش نیست.

اما اندازه گیری ش، کاملا مثل آرد هست. یعنی پیمانه رو باید با قاشق پر کنید و اضافه ش رو با روشی که گفتم، حذف کنید.

مایعات:

برای اندازه گیری مایعات باید به چشم هامون اطمینان کنیم. البته به یه پیمانه مدرج هم احتیاج داریم. مایع رو توی پیمانه مدرج میریزیم. بعد روی یه سطح صاف قرار میدیم. اجازه میدیم که ثابت بشه. بعد چشممون رو هم سطح مایع میبریم تا بتونیم ببینیم دقیقا سر جایی که باید باشه هست یا نه.

IMG 5667 600x510 تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

اینم از جدول های تبدیل نسبت ها

تبدیل مقیاس پودر شکر و آرد سفید:

04 22 2012 05 19 38 ب تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

تبدیل مقیاس آرد نان (آرد سبوس دار):

04 22 2012 05 20 57 ب تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

شکر سفید (شکری که دانه ای هست و پودر نشده):

04 22 2012 05 21 34 ب تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

کره:

04 22 2012 05 22 01 ب تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

متفرقه:

04 22 2012 03 06 52 ب تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

تخم مرغ و لبنیات:

04 22 2012 03 09 15 ب تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

قاشق های اندازه گیری:

04 22 2012 03 09 47 ب تبدیل مقیاس مواد اولیه (پیمانه ها)

خوب ژلاتین رو فراموش کرده بودم که حالا اضافه میکنم.

۱ قاشق غذاخوری پودر ژلاتین یا ۳ ورق ژلاتین برای یک و نیم پیمانه مایع کافی هست.

هر ۱ ورق ژلاتین معادل ۱ قاشق چایخوری استاندارد پودر ژلاتین هست.

هر ۲ ورق ژلاتین برای ۱ پیمانه مایع کافیه.

 

امتیاز به «101رسپی» در گوگل

 1. خب حالا من یه سوال دارم . میشه در مورد قاشق های اندازه گیری هم توضیح بدی ؟ من خودم قاشق و پیمانه استاندارد گرفتم ولی هنوز با رسپی های ایرانی مشکل دارم .
  توی رسپی اورجینال خب نوشته ۲TSP خب روی قاشق هم همین TSP رو نوشته و راحته .
  توی پرانتز بگم که هنوز نمیدونم این Table SPoon هست یا Tea SPoon ؟؟؟؟
  ولی تو رسپی ایرانی با توجه به اینکه سایز قاشق های ما با اونوریا فرق داره … آدم نمیدونه منظور از یک قاشق چایخوری چیه !!!! من خودم که از قاشق چایخوری سرویس قاشق چنگالم استفاده میکنم ! گرچه حرفه ای نیست کارم … ولی ریسکش کمتره !
  یه جایی هم خوندم که وقتی رسپی خارجی میگه قاشق پایخوری منظور مربا خوریه ماهاس ! یه ذره به عقل نزدیکه … چون توی سری قاشق های ویلتون که من دارم TSP اش بزرگتر از چایخوریه … همون مربا خوری میشه !!!

  چی میگم اصلا ؟!
  خودم قاطی کردم !

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۱ ۹:۴۸ ب٫ظ:

  خوب tbsp قاشق غذاخوریه tsp قاشق چایخوری.
  درمورد رسپی های ایرانی، خوب باید توی رسپی گفته بشه. اما من شخصا همیشه هر قاشقی که میگم، منظورم از سری پیمانه های استاندارده.
  حجم قاشق چایخوری یا tsp از قاشق چایخوری که ما توی ایران به اسم قاشق چایخوری میشناسیم بیشتره. اما بهترین راه اینه که از رسپی مطمئن و اوریجینال استفاده کنیم تا تکلیف معلوم باشه که منظور رسپی چیه.
  در نهایت اینکه برای وقتایی که از رسپی خارجی و اوریجینال استفاده میکنیم، تکلیف معلومه که باید از قاشق های استاندارد استفاده کرد. اما رسپی های ایرانی، اگه من باشم که بازم از قاشق استاندارد استفاده میکنم. بقیه هم که خودشون باید بگن.

  [پاسخ]

  گلی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۲:۱۹ ق٫ظ:

  هاااااااااااا ! مرسی که در مورد غذاخوری و چایخوری گفتی …. میدونستم فرق داره ها ….. نمیفهمیدم چی به چیه !

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۰ ب٫ظ:

  خواهش میشه عزیز دلم.

 2. مطهره

  سلام زهرا جان
  خیلی خیلی ممنون عزیزم٫‌ واقعا مطلب مفیدی بود. من همیشه با این اندازه گیری ها مشکل داشتم و خیلی از چیزایی رو که دوست داشتم به این دلیل نمی تونستم درست کنم.
  در مورد اندازه گیری آرد هم به مطلب ظریفی اشاره کردی٫ من هیچ وقت رعایت نمی کردم:)))))))
  واقعا زحمت کشیدی

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۱ ۹:۵۰ ب٫ظ:

  سلام خانومی. خوشحالم که برات مفیده.
  امیدوارم از این به بعد اندازه گیری ها رو دقیق تر انجام بدی عزیزم.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 3. عطیه

  سلام م م!
  چه کار عالی ی ی ی کردید، دست شما درد نکنه! خیلی زحمت کشیدید، واقعا استفاده کردیم.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون.
  دیگه اینقدر سوال داشتم در این زمینه که با اینکه خیلی این پست وقتم رو گرفت دیدم بهتره که همه مطالب یه جا باشه.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

  عطیه پاسخ در تاريخ تیر ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۱:۱۶ ب٫ظ:

  سلام
  میشه بفرمایید حجم قاشق غذاخوری با سوپخوری چقدر فرق داره و کدوم بیشتر؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ تیر ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۱:۳۳ ب٫ظ:

  عزیزم قاشق سوپخوری از اون دسته قاشق هایی ه که توی دسته بندی ایرانی ها وجود داره. برای همین حجم دقیقش قابل دسترسی نیست چون استانداردی نداره. اما طبق تجربه، به نظرم قاشق سوپخوری معادل دو قاشق غذاخوری یا یکم کمتر باید باشه.

  عطیه پاسخ در تاريخ مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۳:۲۴ ب٫ظ:

  سلام
  یه رسپی انگلیسی داشتم ولی ۲ جاش رو متوجه نشد، میشه کمکم کنید؟
  ۴lbs {two bags} confectioner’s sugar

  و

  ۱c.(two sticks) of REAL unsalted BUTTER, softened

  این c منظورش چیه؟ و اون lbs چیه؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۴:۴۴ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  lbs مخفف واحد اندازه گیری پاوند هست. هر پاوند حدودا ۴۵۰ گرم میشه. اما چه رسپی ای هست که اینهمه شکر داره؟ کنجکاو شدم ;)
  c هم مخفف cup یا همون پیمانه است.
  شاد باشی.

 4. سپیده

  سلام زهرا جون دست گلت واقعا واقعا درد نکنه.یه خییییییییییییییییییییییییلی ممنون . من خودم پیمانه دارم و همیشه کمی مشکل داشتم اما حالا تا شمارو دارم غم ندارم.
  میشه لطفا این مطلب تو سایت باقی بمونه؟
  بازم ازت ممنونم که جواب پیام همه از جمله منم میدی واقعا خسته نباشی.
  زنده و سلامت باشی

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۲ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که به کارت میاد.
  عزیزم تمام مطالب توی سایت باقی میمونه. با گذشت زمان و آپ کردن مطلب جدید از صفحه اول خارج میشه اما میتونید توی دسته ای که مربوط به اون پست هست پیداش کنید. برای مثال این پست مربوط به دسته نکات آشپزی میشه.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 5. ممنونم خیلی مفیدد بود

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۰ ب٫ظ:

  خواهش میکنم معصومه جان.

  [پاسخ]

 6. nasim

  سلام خیلی ممنون که وقت میذاری و با این همه دقت و ظرافتی که به خرج میدی ، واسه طرفدارای سایتت این همه ارزش و احترام قاءلی. واقعا شما مصداق این مطلب هستید که میگه زکات علمتون رو با آموختنش به دیگران، بدید. ممنون و خسته نباشی
  از خدا خواهیم توفیق تو را

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۶ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت و از انرژی مثبتی که بهم دادی.
  همیشه موفق باشی.

  [پاسخ]

 7. nasim

  ببخش گلم در ادامه ی کامنت قبلیم این سوال رو ازت دارم و اونم اینه که حتما از آرد بسته بندی استفاده بشه یا آرد فله ای مخصوص شیرینی هم مورد تاییدتونه؟پودر شکر رو باید آماده خرید؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۹ ب٫ظ:

  عزیزم برای خرید آرد فله، باید به دانه بندی (اندازه دانه های آرد) رنگش و کیفیتش توجه کنی. اگه از جای معتبر تهیه کنی، خوب خیلی بهتره.
  اما پودر شکر رو بهتره آماده تهیه کنی. چون ما توی منزل امکانات تهیه پودر شکر با کیفیت خوب رو نداریم.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 8. نصیبه

  سلام عزیزم، ممنون از مطلب مفیدی که گذاشتین.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۴ ب٫ظ:

  سلام خانومی.
  خواهش میکنم.

  [پاسخ]

 9. فرزانه

  سلام خانم عرفانی
  خیلی مفید بود مخصوصا برای من تازه کار
  دست گلتون درد نکنه منتظر دستورات بیشتر شما هستم هرروز به سایت شما سر میزنم
  فرزانه

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۳ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که براتون مفیده.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 10. fateme

  سلام خانم گل من فاطمه هستم دوست جدیدتون اگه منو به عنوان دوست قبول کنید.من این سایتو خیلی اتفاقی پیدا کردم .من عاشق اشپزیم تا حد توانم تو خونه دسر و کیک درست می کنم چون من نامزد هستم زیاد اشپزی نمی کنم ولی فعلا رو دسر مانوور دادم .عاشق اشپزیتم خیلی باحاله.من هر روز میام ببینم دستور جدیدی گذاشتی یا نه .زهرا جونم خیلی دوست دارم و بابت این دستورای غذاییت ممنونم می بوسسسسممت شدید

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۳:۴۴ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که یه دوست جدید خوب دارم.
  امیدوارم که رسپی های اینجا کمک کنه که متنوع تر آشپزی کنی.
  شاد و موفق باشی.

  [پاسخ]

 11. فرزانه

  زهراخانم دوباره سلام
  معذرت که هی سوال میکنم من ۴ عددپیمانه پلاستیکی و۴ عدد قاشق اندازه گیری دارم امانمیفهمم منظورتون از ۳/۴ پیمانه کدوم پیمونه میشه اندازه شم درست درنمیاد
  ضمنا دووسه چهارم پیمانه یعنی چندگرم
  ممنون از صبروحوصله تون درراهنمایی ماتازه کارها فرزانه

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۳:۴۵ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  روی پیمانه ها نوشته که هر کدوم چه حجمی دارن. ضمن اینکه ۳ تا ۱/۴ پیمانه میشه ۳/۴ پیمانه.
  وزن یک پیمانه آرد با یک پیمانه شیر متفاوته. ضمن اینکه این همه پست نوشتم که این تبدیل ها رو خودتون انجام بدید.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 12. nasim

  khaili khaili mamnoon zahra joon, man har mogh 1 email az tarafe shoma miad bitab misham baraie didanesh, chon kamelan motmaen hastam 1 chize jadid va mofid tooshe, khoda ghovvat

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۳:۴۶ ب٫ظ:

  خواهش میکنم عزیزم.
  خوشحالم که اینجا برات مفیده.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 13. آنیک

  سلام خانومی. واقعا از لطفت ممنونم. اینکه توضیح دادی چجوری پیمانه هامونو پر کنیم خیلی به من کمک کرد . چون اصلا قوانینشو نمی دونستم. با این همه نکته که در اختیارمون گذاشتی ببینم از این به بعد کدوم شیرینی و کیکی جرات داره بد از آب در بیاد…

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۶:۳۳ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که برات مفید بوده.
  امیدوارم از این به بعد همه کیک و شیرینی هات عالی بشه.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 14. رویا

  درود بر شما وسپاسگزارم برای من خیلی مفید بود.با ارزوی موفقیت برای شما

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۶:۳۳ ب٫ظ:

  سلام. خوشحالم که براتون مفیده.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 15. سرآشپز کوچولوی شکمو

  زهرای عزیزم سلام امیدوارم که حالت حسابی خوب باشه ودلت خالی از هرگونه غصه و غم باشه خیلی خیلی خیلی مطلب خوب و آموزنده ای بود چقدر دیر آپلود کردین!!!!!
  در هر صورت ازت خیلی ممنونم چون واقعا خودم اطلاع زیادی راجع به این اندازه گیری ها نداشتم ازم ممنون از زحمات بی دریغت

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۶:۳۲ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از آرزو های خوبت. این مطلب واقعااا وقت گیر بود. اندازه گیری ها با پیمانه، بعد وزن کردنشون خیلی ازم وقت گرفت و نوشتن مطلب هم همینطور.
  امیدوارم برات مفید باشه.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 16. maryam

  سلام زهرا خانم گل بابت این مطلب مفید خیلی خیلی ممنون امیدوارم با این خوش قلبی و مهربونی همیشه سلامت وموفق باشی

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۸:۰۴ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت. شما محبت داری عزیزم.
  برات شادی آرزو میکنم.

  [پاسخ]

 17. آذین

  زهرا جون مرسی بابت زحماتت خیلی عالی بود فقط ای کاش میشد زود زود دستور شیرینی و کیک و دسر بذارین آخه من اکثرشونو درست کردم و فقط به رسپی های شما اعتماد دارم.چند بارم واستون عکساشونو فرستادم.منتظرمممممممم بوسسسسس

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۱ ۱:۰۹ ق٫ظ:

  خواهش میکنم عزیزم.
  خیلی کارام زیاده. برای همین یه مقدار دیر به دیر آپ میکنم.
  ممنون از عکسا. ایمیل تشکر هم برات فرستادم.
  شاد باشی عزیزم.

  [پاسخ]

 18. شادی

  سلام وشب بخیر زهرا جون
  این همه پشکار و ظرافت قابل تحسینه ،هر کی بخونه به ارزشش پی میبره .مرسی از اینکه برامون وقت میذاری . یه سوال دخترای من کره دوست ندارن خودمم نمی خورم تو اکثر دستورات آشپزی هم هست بخصوص شیرنی وسس ….ممکنه کره بی بو و طعمی معرفی کنی تا استفاده کنم . بازم مرسی

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۱ ۳:۴۱ ق٫ظ:

  سلام عزیزم. شب شما ام بخیر.
  ممنون از مهربونیت.
  راستش من چون بوی کره رو خیلی هم دوست دارم، تا به حال خیلی به این موضوع دقت نکردم که کدوم بوی کمتری داره. اما حدسم اینه که کره های گیاهی عطر کمتری داشته باشن.
  امیدوارم با سعی و خطا بتونید به نتیجه خوبی برسید.

  [پاسخ]

 19. پرفسور

  ممنون بابت این همه نکته .اگر بخواهم ترازو دیجیتال بخرم شما مارک خاصی را پیشنهاد می دید.اخه نمی دونم چه تفاوتهایی با هم دارند

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۱ ۲:۱۵ ب٫ظ:

  خواهش میکنم.
  نه مارک خاصی رو نمیتونم پیشنهاد کنم چون معمولا امکانات یکسانی دارن. فقط محصولی رو تهیه کنید که کاسه دار نباشه. مثل عکسی که گذاشتم باشه کار باهاش راحت تره.
  و اینکه دقت کنید گارانتی داشته باشه و اگه به مشکلی خورد، تعمیرگاه داشته باشه.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 20. mahdokht

  salam aliiiiiiii bod khaste nabashid movafagh bashid

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۱ ۲:۱۲ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  ممنون از مهربونیت.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 21. مریم

  سلام عزیزم از اونجایی که مطمئین هستم زود جواب میدی سوال می کنم آخه تا حدود ساعت۱۶ به اینترنت دسترسی دارم میخوام فردا ظهر دستور ته چین قارچ و بادمجون رو از دستور شما اجرا کنم ته قابلمه ام احساس می کنم کوچک هست تو پیرکس بزارم تو فر چطور میشه کدوم بهتر هست پیمانه ام لیوان دسته دار باشه؟ و برا چند نفر به عنوان نهار کافیه؟ بازم ممنون جیگر

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۱ ۲:۰۹ ب٫ظ:

  سلام خانومی.
  توی فر هم خوب میشه. زمان رو خودتون باید با توجه به ضخامت بسنجید. اما دمای ۱۸۰ درجه مناسب خواهد بود.
  در مورد پیمانه کامل توی همین مطلب توضیح دادم عزیزم.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 22. مریم

  منتظرممممممممممممممم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۱ ۲:۱۰ ب٫ظ:

  میتونی جوابم رو ببینی عزیزم.

  [پاسخ]

 23. golnaz

  خیلی توپ بود.مرسی

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۱ ۲:۰۴ ب٫ظ:

  خواهش میکنم عزیزم.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 24. فرزانه

  سلام زهراخانم
  من اندازه های پیمانه های سایت شمارا بااندازه هایی که تومجله ی سرآشپز نوشته مقایسه کردم چرامثل هم نیست مثلادر سرآشپزنوشته یک پیمانه آردسفید مساویست با ۱۵۰ گرم ولی شما گفتین ۱۲۸ گرم یک پیمونه شیر ۲۵۰ گرم ولی مال شما۲۲۷ گرم.تازه مال خودم ۱۲۰ گرم آرد میگیره.
  پس کدوما درست تره؟ کدوم را رعایت کنم؟ لطفا جواب بدبد
  مجله ۲۷ ومجله ۶ سرآشپزرانگاه کنید ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۱ ۲:۰۳ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. من اون مجله رو ندیدم. اما همونطور که توی مطلب هم گفتم، اینا اندازه گیری های منه که به کمک چند تا منبع اوریجینال به دست آوردم.
  شما میتونید از هر کدوم که خودتون ترجیح میدید استفاده کنید و در نهایت تجربه کنید که نتیجه کدوم بهتر میشه.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 25. سلام زهرای قشنگم دستت بابت پیمانه ها ودستورخوراک زبان دررررررررد نکنه بسیارعالی بود میبوسمت

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۱ ۷:۱۴ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت. امیدوارم که برات قابل استفاده باشه.
  :*

  [پاسخ]

 26. گندم

  سلام زهرا جان.مطالب و توضیحاتت خیلی مفید و کامل بود.ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۱ ۶:۱۸ ب٫ظ:

  سلام گندم جان. خوشحالم که برات کاربردیه.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 27. آزاده

  سلام زهرا خانم
  خیلی زحمت کشیدین و خیلی خیلی ممنون خدا روشکر می کنم که با این سایت آشناشدم و اصلا دیدم نسبت به آشپزی عوض شده
  بازم مرسی

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۱ ۶:۲۰ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  ممنون از مهربونیت. خوشحالم که تونستم مفید باشم و باعث بشم که نظرتون عوض بشه.
  شاد باشی عزیزم.

  [پاسخ]

 28. زهره

  سلام عزیزم تازه این مطلب دیدم واقعا عالی بود مرسی بوس بوس بوس

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۷:۵۱ ب٫ظ:

  سلام زهره جون. خواهش میکنم عزیزم.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 29. yekta

  salam.mrc az hame talasheton bara amozeshe andokhtehaton b digaran . haminke zaman mizarid va in matalebo amade mikonid jae taghdir dare. dar morede vazne tokhme morgh bayad begam k man khodam class shirinipazi raftam va madrak gereftam…to onja b ma goftan k vazne 1 tokhme morghe kochik 50 _55 gr hast….vazne 1 tokhme morgh normal 65 gr va vazne 1 tokhme morgh bozorg 60_70 gr. khastam ino yadavari konam . bazam mamnon az shoma.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۷:۴۸ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت.
  همونطور که توی مطلب گفتم، من اندازه گیری ها رو خودم انجام دادم و این اندازه ها به این معنی نیست که اندازه هایی که توی کلاس به شما گفتن، درست نیست یا اینه فقط اونا درست هستن. کلا این نکته مهمه که تخم مرغ بر اساس اندازه ش، وزنش هم متفاوته.
  شما میتونید از هر سبک تبدیلی که خودتون ترجیح میدید استفاده کنید.
  شاد باشی عزیزم.

  [پاسخ]

 30. narjes

  سلام. خیلی عالی و مفید و کامل بود.ازت ممنونم که اینقدر دلسوزانه به بقیه کمک میکنی تا غذاهای خوشمزه تری درست کنن.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲:۱۴ ق٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از محبتت.
  شاد و موفق باشی.

  [پاسخ]

 31. mary

  ممنون از این همه خوبیت :*

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۳:۵۰ ب٫ظ:

  ممنون از مهربونیت عزیزم :*

  [پاسخ]

 32. فاطمه

  سلام من تازه با سایت شما آشنا شدم واقعا عالی است فقط یک سوال در مورد قاشق ها داشتم در بعضی از دستورات به طور مثال نوشته یک قاشق مرباخوری می خواستم بدانم منظور همان قاشق چایخوری استاندارد است با تشکر

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۳:۴۹ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنونم.
  قاشق مربا خوری، توی قاشق های استاندارد تعریف نشده. در نتیجه اگه توی رسپی های فارسی یه همچین مقداری دیدید، منظور اینه که از همون قاشق مربا خوری استفاده کنید. اما اگه میخواید که طبق قاشق های استاندارد باشه، میشه گفت که تقریبا مشابه قاشق چایخوری استاندارد هست.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 33. سلام زهرا جان. خوبی؟ ممنون از این پست عالی و مفیدت.
  راستش یه سوال داشتم: می خواستم بدونم در مورد برگه ژلاتین هر ۱پیمانه پودر ژلاتین چند برگه ژلاتین می شه؟ و هر یه برگ ژلاتین رو در چه مقدار آب حل کنم تا غلیظ باشه؟
  ممنون عزیزم
  سپاس از اینکه با حوصله و دقت جواب می دید.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۴:۲۷ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت.
  عزیزم ۱ پیمانه پودر ژلاتین خیلی زیاده. معمولا در مورد ژلاتین با قاشق اندازه گیری انجام میشه.
  هر ورق ژلاتین معادل ۱ قاشق چایخوری استاندارد هست.
  و هر ۲ ورق ژلاتین برای یک پیمانه مایع کافیه.
  شاد باشی عزیزم.

  [پاسخ]

 34. ملینا

  با سلام و تشکر از این پست بسیار عالی. دوست عزیزم خیلی کامل نوشتین. خصوصا در مورد اندازه گیری آرد که واقعا ریزه کاریها رو ذکر کردین. فقط جایی نوشتین شیر ۲۰۰ میلی لیتر،میشه لطفا نسبت گرم یا پیمانه را در مورد مایعات، به میلی لیتر هم بگید. خیلی خیلی ممنون از حوصله و دقتی که برای پاسخ به سوالات میذارید.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ خرداد ۳ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۳ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. خوشحالم که براتون کاربردیه.
  اینی که شما میگید با داشتن یه پیمانه مدرج استاندارد مشکل رو حل میکنه. اول مطلب توضیح دادم که یه سری وسیله ها رو حتما باید داشته باشید. پیمانه مدرج هم یکی از اونهاست.

  [پاسخ]

 35. محسن

  بسیار عالی بود مثل همیشه نکات جالبی دستگیرمون شد

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ خرداد ۵ام, ۱۳۹۱ ۴:۲۶ ب٫ظ:

  خوشحالم که مفید بوده براتون.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 36. mahsi

  زهرا جونم واقعا نکات جالبی رو ارایه کردی عزیزم ممنونم ازت امیدوارم به خاطر این نیت خوبت هرچی از خدا بخوای بهت بده وراه پیشرفتت همواره هموارباشه تا به اونجایی که ارزوش رو داری نازنینم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۷ام, ۱۳۹۱ ۹:۳۳ ق٫ظ:

  خوشحالم که برات قابل استفاده و مفیده عزیزم.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 37. M

  Besiar az in jadval andazehgiri moteshakeram. Albateh az tamam zahmatatoun ham tashakor mikonam omidvaram hich vagh delsard nashid va ma hamishe montazer karhay jadidetoun hastim.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ تیر ۳ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۲ ب٫ظ:

  خواهش میکنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.
  متشکرم.

  [پاسخ]

 38. فاطمه

  خداقوت خانومی….میخاستم بپرسم منکه تو خونه خودم شکر رو اسیاب میکنم بجای پودر شکر ..بنظرت درسته؟یابرم بخرم
  ؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۰ ق٫ظ:

  عزیزم برای بعضی از رسپی ها مشکلی نداره.
  اما برای بعضی دیگه باید کاملا پودر باشه.

  [پاسخ]

 39. sadaf

  اینو میگن آشپزی(شیرینی پزی) علمی, واقعا استفاده کردم, این اطلاعاتو نمیشه به این راحتی به دست آورد, اونم با دقتی که شما به خرج دادید,واقعا ممنونم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱:۱۳ ق٫ظ:

  ممنون عزیزم.
  خوشحالم که برات مفیده.

  [پاسخ]

 40. sadaf

  خانوم عرفانی عزیز, من فقط از اون پیمونه صورتی هایی دارم که عکس شونو گذاشتین, بزرگترین cupش که روش نوشته ۱cup/125ml به نظرم خیلی کوچیکتر از یک پیمانه ست خب واقعا موندم ۲۲۵g آرد رو چه طوری باهاش حساب کنم, ممنون میشم اگه کمکم کنید

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱:۰۹ ق٫ظ:

  عزیزم یک پیمانه استاندارد دقیقا حجمش ۲۵۰ میلی لیتره.
  در اصل بزرگترین پیمانه شما، یک دوم پیمانه استاندارد جحمشه.
  بقیه ش رو از روی جدول هایی که گفتم میتونی حساب کنی.

  [پاسخ]

  sadaf پاسخ در تاريخ مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۲۸ ق٫ظ:

  مرسی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی خانووم , واقعا ممنون از راهنمایی تون:-*

  شهرزاد پاسخ در تاريخ اسفند ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۸:۵۵ ب٫ظ:

  با سلام و تشکر از مطالب آموزنده و توضیحات جامع شما.من به تازگی دوره ی آموزشی تهیه شیرینی های خشک رابه پایان رساندم.
  استاد آشپزی به استفاده از پیمانه های استیل تکیه داشتند و پیمانه های پلاستیکی را فاقد دقت لازم میدانستند
  اگر زحمت کشیده و بفرمایید آیا برای پخت با کیفیت کیک ها و شیرینی هابهتر است پیمانه استیل تهیه کنم یا همان پلاستیکی ها کفایت میکند؟
  با تشکر و احترام

 41. sadaf

  یه سوال دیگه, این قاشق غذا خوری و اینا که می گید رو چقدر باید پر کرد?و چطوری ? اگه همونطور که واسه پیمونه زدن آرد توضیح دادید ,توضیح بدید ممنون میشم, ببخشیدا که خیلی سوال میپرسم, ولی خب پیش میاد:$

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۵:۰۴ ب٫ظ:

  عزیزم در مورد قاشق هم توی مطلب توضیح دادم.

  [پاسخ]

 42. مهسا

  سلام ممنونم.واقعا به دردم خوردواسه ی ارد.مرسی خانومی.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۱ ۵:۵۴ ب٫ظ:

  سلام. خوشحالم که مفید بوده.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 43. شیدا

  خیلی عالی بود.خداخیرتون بده

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۷:۲۱ ب٫ظ:

  ممنون.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 44. وااااااااااااااااااااای ممنونم
  ولی ترجیح میدم برم پیمانه بخرم بعد درست کنم
  به خصوص بخاطر شما
  میبوسمتون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۲۱ ب٫ظ:

  امیدوارم موفق باشی عزیزم.

  [پاسخ]

 45. زهرا

  سلام،خسته نباشی،زهرا جان وقتی توی یه دستورالعمل مینویسن آرد،منظور آرد معمولیه یا آرد سفید؟درضمن شما گفتین من خودم مقیاس ها رو تبدیل نمیکنم یعنی اگه جایی نوشته بود ۱پیمانه آرد ،شما هم ۱ پیمانه آرد را معادل یک پیمانه استاندارد که فرمودین ۲۵۰ است در نظر میگیرید؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۹:۴۴ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  توی شیرینی و کیک منظور آرد سفیده.
  یعنی اینکه من اگر پیمانه باشه، با همون پیمانه اندازه میگیرم و اگر به وزن گفته باشه، با ترازو اندازه گیری میکنم.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 46. فائزه

  سلام من تازه با سایت شما آشنا شدم همین اول به نظرم خیلی خوب اومد، به نظرم از این به بعد پیگیر مطالبتون باشم، خوشحالم که یه همچین سایتی پیدا کردم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۱ ۷:۵۷ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از مهربونیت.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 47. نسیم

  سلام زهرا خانم نازنین.میخوام ترازوی دیجیتال اشپزخانه بخرم میشه راهنماییم کنید چه مارکی بهتره بگیرم؟از اونجایی که شما همه چیزتون (نامبر وانه)اگه فضولی نباشه جسارتا ممکنه مارک ترازوی خودتونو با قیمتش بگید؟ممنون.

  [پاسخ]

 48. نسیم

  سلام خانم عرفانی نازنین.میخوام ترازوی اشپزخانه دیجیتال بخرم میخواستم راهنماییم کنید چه مارکی بگیرم؟از اونجایی که شما پرفکتین اگه فضولی نباشه جسارتا مارک ترازوی شما چیه و قیمتش چنده؟اخه شما بهترینهارو دارید واسه این خواستم بدونم.ممنون از راهنماییتون.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۱ام, ۱۳۹۱ ۸:۵۹ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  مارک ترازوی من سورین (severin) هست که برند خیلی معروفی نیست اما توی این ۳ سال خدا رو شکر باهاش مشکلی نداشتم.
  قیمت فعلی ش رو من نمیدونم اما ترازو اگه یه مدل با کیفیت و قیمت متوسط هم بخرید براتون کفایت میکنه.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 49. نسیم

  بی نهایت سپاسگزارم.

  [پاسخ]

 50. راحله

  عالی بود ممنون دست گلت درد نکنه

  [پاسخ]

 51. مینا

  خیلی خیلی جالبی خوش به حالت من هم دوست دارم آشپزی و دسر درست کردنم خوب بشه سفره آرایی خوبی داشته باشم ولی حیف که نمی‌دونم تنبل هستم یا واقعا وقت ندارم آخه شاید دیگران از دور منو نگاه کنند تصور کنند که وقت زیاد دارم ولی
  شما خیلی خوش‌سلیقه هستید عالیه عالی

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۱ ۳:۰۶ ب٫ظ:

  ممنون عزیزم.
  مطمئنم که با یکم برنامه ریزی میتونی فرصت کافی برای این هنر رو هم توی برنامه هفتگیت بگنجونی.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 52. zohre

  با سلام ممنون از سایت خوبتون ولی ای کاش میشد ازش کپی برداشت شما که زحمت کشیدید کذاشتید اجازه بدید بشه کپی کرد ازشو ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۱۵ام, ۱۳۹۱ ۹:۴۱ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  در مورد این موضوع توی آموزش دلمه برگ مو و پست خسته ام کامل توضیح دادم.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 53. عباس

  سلام خانم محترم
  شما بسیار هنرمند و با سلیقه و با حوصله هستید فقط خواستم به خاطر زحماتتان تشکر کنم ، من و همسرم تا به حال چندین مورد از غذاها و دسرهای شما را درست کردیم و بسیار لذت بردیم. امثال شماها کم و قابل تقدیر هستند .
  آرزو می کنم همیشه تندرست وسلامت باشید تا از اندوخته های شما دیگران هم استفاده ببرند . بازهم ممنون از سایت خوبتان .

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۱:۱۹ ب٫ظ:

  سلام. متشکرم از لطفتون.
  خوشحالم که از غذاها راضی بودید.
  امیدوارم سایتم بتونه برای همه دوستان مفید باشه.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 54. س

  سلام میشه بگید ۱۰۰ گرم روغن مایع چند میلی لیتر است؟ و ۱۰۰ گرم شیر؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۲۷ام, ۱۳۹۱ ۴:۵۱ ب٫ظ:

  سلام. ۱۰۰ گرم روغن مایع معادل ۱۰۶ میلی لیتره و ۱۰۰ گرم شیر تقریبا ۹۵ میلی لیتره.

  [پاسخ]

 55. hoda

  سلام مرسی از راهنمایتون خیلی از مشکلاتمو حل کردین

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آذر ۱۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۱ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  خواهش میکنم.

  [پاسخ]

 56. Raziye Ch

  سسلام. مثا همیشه عالی و خیلیییییییییییییییییی مفید. فقط یک سوال یک قاشق غذاخوری کره یعنی چند گرم ؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آذر ۲۳ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۵۵ ق٫ظ:

  میتونید از دو تا جدول تبدیل پیمانه به قاشق و بعد تبدیل وزن به پیمانه برای این کار استفاده کنید.

  [پاسخ]

 57. lida

  سلام زهرا جون .
  ببخشید مزاحم میشم ۱ سوال داشتم :
  من قاشق اندازه گیری گرفتم ولی روش نزده کدوم چایی خوری و …
  روشون نوشته : ۱۵م.ل ۵ م.ل ۲٫۵م.ل ۰٫۵م.ل که از جدول های بالا فهمیدم ۱۵ م.ل قاشق غذا خوریه میشه الباقیشو بهم بگید . ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آذر ۲۴ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۸ ق٫ظ:

  سلام عزیزم. توی خود مطلب هم نوشتم که ۳ قاشق چایخوری معادل یک قاشق غذاخوریه. دیگه بقیه محاسباتش رو خودتون انجام بدید.

  [پاسخ]

 58. lida

  زهرا جان ۱ سوال دیگه : قاشق سوپ خوری ۱۰ میلی لیتره ؟ و قاشق مربا خوری چند میلی لیتره ؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آذر ۲۴ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۲ ق٫ظ:

  عزیزم داخل مطلب توضیح دادم که این قاشق ها چون استاندارد نیست حجم دقیقی ازشون در دسترس نیست.

  [پاسخ]

 59. واااای زهرا جون عالی ی ی ی ی بود این پست
  واقعا باید بهت خسته نباشید بگم. کاش قبل از درست کردن تارت ام این پست رو میخوندم چون فکر میکنم بخاطر همین اندازه گیری ها بود که تارت ام سفت شد :(
  بازم ممنون از لطفت

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۳ام, ۱۳۹۱ ۴:۰۱ ب٫ظ:

  الانم ام دیر نیست. امیدوارم بار بعد با در نظر گرفتن این پست، اندازه گیری ها رو درست انجام بدی و نتیجه رسپی عالی بشه.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 60. ناهيد

  زهرا جون، مرسی از توضیحاتت. واقعا جامع و کامل بود. معلومه خیلی زحمت کشیدی و وقت گذاشتی.
  من پیمانه استاندارد OXO دارم مثل عکسی هست که شما گذاشتید ولی پیمانه های بیضی شکل را نداره. یک سری قاشق و یک سری پیمانه گرد. پیمانه های بیضی برای چی هستند؟ و اینکه پیمانه مایعات و جامدات یکی هستند؟ مثلا وقتی میگید آب یا شیر یا ماست یک پیمانه همون پیمونه ای هست که برای آرد استفاده میکنیم؟ تو بعضی رسپی ها هم یادمه از لیوان استفاده کردید، جون اندازه لیوان ها خیلی با هم فرق دارند، اگه مقدارش مشخص هست ممنوم میشم اگه بگید. (فکر کنم برای درست کردن کارامل بود برای روی دسر)
  به هر حال عالی بود این مطلب.
  ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۶ام, ۱۳۹۱ ۳:۳۲ ب٫ظ:

  خواهش میکنم عزیزم.
  اونا تفاوتش فقط توی شکل ظاهری شون هست. وگرنه فرقی از نظر کارایی ندارن.
  اگه برای مایعات هم گفتم یک پیمانه، از همون پیمانه باید استفاده کنید اما اگه حجم گفتم، باید از پیمانه حجمی که عکسش هم هست استفاده کنید.
  اگه توی رسپی به لیوان گفتم، یعنی اونقدرا هم لرومی به دقت نبوده. اما اکثرا توی پست های قدیمی به این شکل هست.
  شاد باشی عزیزم.

  [پاسخ]

 61. الهه

  سلام زهرا جون.خیلی ممنون از آموزش کاملت.خیلی خیلی جامع و مفید بود.لطف کردی.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۱۷ام, ۱۳۹۱ ۱:۴۳ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. خواهش میکنم.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 62. sadaf

  خسته نباشی زهراجان
  با تشکر از توضیحات مفیدتون درباره پیمانه ها یک سوال دارم یک پیمانه استانداردچند میلی لیتر آب میگیره؟فکر میکنم این برای مقایسه پیمانه خودم و پیمانه هایی که در دستورها دادید مفید باشه.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۲:۰۷ ب٫ظ:

  عزیزم توی مطلب این موضوع رو هم گفتم.

  [پاسخ]

 63. sadaf

  مرسی ازجوابتون پس از لیوانهای دسته داری که معمولا تو هر خونه ای است میشه به عنوان یک پیمانه استاندارد استفاده کرد چون گنجایشش ۲۵۰میلی لیتره

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۷ ب٫ظ:

  اگه واقعا اینطور باشن، بله میشه. اما باید چک کنید که حتما ۲۴۰ باشه حجمشون.

  [پاسخ]

 64. شهره

  سلام
  اگه کیکی کاکائو بخواهد باید حتماً بکینگ پودر بزنیم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۳۰ام, ۱۳۹۱ ۲:۲۳ ب٫ظ:

  سلام. توی اکثر کیک ها بیکینگ پودر استفاده میشه. چه کاکائویی باشه و چه نباشه.

  [پاسخ]

 65. فاطمه

  سلام .مرسی از مطالب عالی و اموزندهای که ارائه میکنید .دستتون درد نکنه .

  [پاسخ]

 66. فاطمه

  سلام خسته نباشید مرسی از مطلب عالی و جامعتون میخواستم بدونم پیمانه هایی که توی همه دستورهای شیرینی پزی می بینیم منظور پیمانه های استاندارد هست یا اگه دستور به لیوان بود چه کار کنیم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۱ام, ۱۳۹۲ ۲:۰۲ ق٫ظ:

  سلام. ممنون.
  توی مطلب در این مورد کامل توضیح دادم.

  [پاسخ]

 67. رز

  سلام
  ممنون از مطالبتون، اما می خواستم بپرسم یه پیمانه سبزیجات چند گرمه؟؟؟
  متشکر

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۲ ۱:۰۷ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. تا حالا این مورد رو وزن نکردم. میتونید از یک پیمانه ۲۴۰ میلی لیتری استفاده کنید و بعد وزن کنید و اینجا به من و بقیه هم اطلاع بدید تا به مطلب اضافه کنم.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 68. Mina

  سلام بانو

  نخورده از دست پختتون لذت بردم

  شغلتون به نوبه ی خودش اجر خدایی داره چرا که اجاق محبت خونه رو روشن میذاره

  شاد باشید و ایام به کام

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۹:۰۵ ب٫ظ:

  سلام. ممنون از مهربونیتون.
  همیشه شاد باشید.

  [پاسخ]

 69. مریم بِچه اصفان

  سلام زهراجون.دستت بابت زحماتی که میکشی درد نکنه و انشااله اجر زحماتی که برای بقیه میکشی ببینی.خانومی ببخشید ببخشید خیلییییییییییییییی میتونم یه سوال ازتون بپرسم؟من میخوام یه سری قابلمه بخرم میخواستم راهنماییم کنی.این قابلمه های چدن همشون استاندارد هستن؟میشه لطف کنی بهم بگی چه مارکی بخرم و اگه جای مطمئنی میشناسید(تهران) بهم بگین از اونجا بخرم.بازم ممنونم یک دنیا و عذرخواهی میکنم.دست حق همراهت

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۷ام, ۱۳۹۲ ۱:۳۵ ق٫ظ:

  سلام عزیزم. خواهش میکنم.
  ایمیلت رو چک کن.

  [پاسخ]

 70. atefeh

  عزیز شکر قهوه ای و شکر سفید رو هم بگو.ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ خرداد ۸ام, ۱۳۹۲ ۷:۵۵ ب٫ظ:

  شکر سفید توی مطلب هست.

  [پاسخ]

  atefeh پاسخ در تاريخ خرداد ۹ام, ۱۳۹۲ ۹:۱۷ ب٫ظ:

  منظورم این بود اگر بخواهیم به جای شکر قهوه ای از شکر سفید استفاده کنیم چقدر باید بریزیم؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۵۹ ب٫ظ:

  من پیشنهاد نمیکنم که جایگزین کنید. فقط این نکته رو میگم که شکر قهوه ای از شکر سفید کم شیرین تر هست.

 71. آهنگ شنیدنی

  خیلی زیباست , دستتون دردنکنه.واقعاسایت باحالی دارید

  [پاسخ]

 72. atiye

  سلام زهرا جون واقعا خسته نباشی که این همه وقت میزاری ازت ممنونم که اینقدر دقیق و زیبا توضیح میدی فقط من یکم خنکم ی سوال دارم وقتی میکین یک بیمانه اخه اندازه بیمانه ها ک متفاوته ازکجا بفهمم کدوم یکیشون؟؟؟:(
  ببخشیداااا البته تازه عروسم تا حالا یک جای دم نکردم دیکه خودت تا تهشو بخون عزیزدل

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۵:۰۵ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. روی پیمانه تون باید اندازه ش نوشته شده باشه.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 73. گندم

  سلام زهرا جان
  برا حبوبات تبدیل مقیاس چگونه می شود؟
  مثلا ۱ پیمانه عدس یا لوبیا

  [پاسخ]

 74. zahra

  با عرض سلام و تشکر از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید. سوال من این است که اندازه قاشق مربا خوری چقدر است و توی قاشقها هست یا نه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ تیر ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۳:۰۹ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. نه توی قاشق های استاندارد نیست.
  اگه جایی من استفاده کرده بودم، یعنی از همون قاشق مربا خوری معمولی که توی خونه ها هست استفاده کنید و علتش هم این بوده که مقدار لازم نبوده که کاملا دقیق رعایت بشه و حدودیه.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 75. ثمينا

  میشه از بیمانه بلوبز برای ارد وشکر استفاده کرد

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۱ام, ۱۳۹۲ ۸:۲۲ ب٫ظ:

  اگه حجمش ۲۴۰ میلی لیتر هست میشه. وگرنه نه.

  [پاسخ]

 76. ثمينا

  تا۲۰۰اندازه زده نمیدونم این ۲۰۰ به گرمه یا میلی لیتر میتونم یلیوان دسته دار فرانسوی اب بریزم توش اخه شنیدم یه لیوان ۲۴۰ میلی لیتره ممنون عزیزم

  [پاسخ]

 77. ساحل

  سلام میشه لطف کنید وقسمتی رو هم اختصاص بدین به معرفی ظروف شیرینی و کیک که بیشترکاربرددارن خیلی دوست دارم بدونم که هرظرفی جه کاربردایی داره تا یکجاتهیشون کنم.ممنون به خاطراین همه دقت و حوصله وهنرووقتی که صرف میکنید.دوستدارشما

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۱:۱۲ ق٫ظ:

  سلام عزیزم.
  به فکرش هستم. امیدوارم فرصتم بهم اجازه بده که این کارو انجام بدم.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 78. سلام
  خسته نباشین
  این قاشق های اندازه گیری ۴ تایی که اسمشون غذا خوری و چای خوریه
  اینها برای ما هستن یا برای خارجی ها؟
  منظورم اینه که این قاضق غذا خوری که روش هم نوشته شده “غذا خوری” همون قاشقیه که منظور شماست؟
  تکلیف قاشق مربا خوری و سوپ خوری که توی این قاشق ها نداریم چی میشه؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۲:۳۲ ق٫ظ:

  سلام عزیزم.
  در این مورد توی خود مطلب کامل توضیح دادم. با دقت مطلب رو مطالعه کنید.

  [پاسخ]

 79. زري

  سلام عزیزم ممنونم خیلی مفید بود میبوسمت موفق باشی

  [پاسخ]

 80. الی

  سلام زهرا جان
  یه سوال دارم و امیدوارم جوابشو بدونی
  بازار تهیه قالب کیک و شیرینی و همین پیمانه و اینا کجاست؟ باید برم شوش یا برم بازار پلاستیک فروشا؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ شهریور ۹ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۰۶ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  چهار راه سیروس به سمت جنوب سمت راست چند تا فروشگاه لوازم قنادی هست. البته اگه محصولات خارجی بخوای، بهتره که به فروشگاه های لوازم قنادی سطح شهر (و نه بازار) سر بزنی.

  [پاسخ]

 81. باران

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  سوال درباره همزن داشتم. چون الان میخوام بخرم میخوام ببینم میشه همزن میله ای به جای همزن های معمولی بخرم؟ همزن معمولی، معمولا خمیر زن داره و دو مدل سر همزن(چنگک) داره. ولی میله ای ها ظاهرا ی مدل سر داره و ساده است اما خیلی جمع و جوره و گوشتکوب برقی هم داره.

  شما که تجربه تون زیاده بفرمایید برای تهیه کیک و شیرینی و… کدومو بگیرم؟ ضمنا خمیرزن چیز به درد بخوری هست؟

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۲ ۱:۲۰ ق٫ظ:

  سلام عزیزم. همزن هایی یه دونه ای هستن کارکردشون اصلا به خوبی همزن هایی که دو سر دارن نیست. بهتره که اگه میخواید کیک و شیرینی زیاد درست کنید همزن تهیه کنید. معمولا دستگاه هایی که تخصصی یک کار رو انجام میدن بهتر از دستگاه هایی هستن که چند کار رو با هم انجام میدن. خمیر زن هم اسمش روش هست.

  [پاسخ]

 82. elnaz

  سلام من یه سوال داشتم ۲۰۰گرم شکلات ت تخته ای چند پیمانه میشه? بعد اینکه ۱۱۰ گرم پودر قند چند پیمانه میشه م ممنون میشم جوابم بدید

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۲ ۱:۱۶ ق٫ظ:

  سلام. شکلات تخته ای تا زمانی که خرد نشه و اندازه چیپس شکلات نشه نمیتونید با پیمانه اندازه گیری ش کنید. که توی مطلب گفتم.
  پودر قند رو هم توی مطلب توضیح دادم.
  ممنون میشم سوالات تکراری نپرسید.

  [پاسخ]

 83. بهار

  اینکه گزینه راست کلیک رو دی اکتیو کردید واقعا ارزش مطالب رو پایین آورده چون هر کسی هرلحظه ای دسترسی به نت نداره و با ذخیره مطلب میتونستید کمک بیشتری به مخاطبینتون بکنید

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ شهریور ۲۷ام, ۱۳۹۲ ۷:۵۰ ب٫ظ:

  سلام.
  مطلب خسته ام و پرینت مطالب رو بخونید.

  [پاسخ]

 84. خیلی عالی دست شما درد نکند ارزوی توفیق برای شما وخانواده محترم دارم بای

  [پاسخ]

 85. rozhan

  salam khaste nabashid
  mer30 az amoozeshe jadidetoon vaghean khoob o alllliiii hast
  پیمانه اندازه گیری من یه چیزی هست مثل عکس شما و پلاستیکی ولی سرش مثل شیا جوش می مونه این هم باید به روشی که گفتین پر بشه احساس می کنم با پیمانه قبلیم فرق می کنه و استاندارد نیست

  [پاسخ]

 86. اعظم

  سلام خسته نباشید دو و یک چهارم پیمانه چند قاشق غذاخوری می شه؟ممنون

  [پاسخ]

 87. فرشته

  سلام خسته نباشی خیلی ازتون سپاسگزارم بابت اطلاعات مفیدی که اینجا نوشتین من تازه این سایتو دیدم و خوشحالم که با شما آشنا شدم

  [پاسخ]

 88. سعید آریا

  سلام
  می بخشید تمام کسانی که در سایت شما نظر دادند خانم هستند واقعا آقایون نظر ندارند یا حذف می شوند. چون خانمها اکثرا آشپزی را بلد هستند واین آقایون هستند که نیاز به یادگیری آشپزی دارند
  با تشکر

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۲ ۱:۳۴ ق٫ظ:

  سلام. دلیلی نداره که نظر آقایون حذف بشه کما اینکه توی خیلی مطالب میتونید نظراتشون رو ببینید.

  [پاسخ]

 89. سحر

  ۱/۲ , ۱,۱/۴ لیوان معادل چند پیمانه است؟

  [پاسخ]

 90. فاطمه

  سلام وخستنه نباشید
  ببخشید راجع به وزن تخم مرغ یه سوال داشتم اگه یک تخم مرغ درشت ۵۰ گرمه پس واسه رسپیهایی که تخم مرغ معمولی بخواد چند گرمی باید استفاده کنیم؟

  [پاسخ]

 91. آوا

  ببخشید یه سوال داشتم:
  این وزنهایی که گفتین با در نظر گرفتن وزن پیمانه هست با بدون اون؟
  ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۱:۲۷ ب٫ظ:

  این سوال رو با یکم فکر کردن به جوابش میرسید.

  [پاسخ]

 92. آوا

  سلام خانوم عرفانی
  ممنون از سایت خوبتون
  ببخشید، ولی من خیلی فکر کردم! حتی به چند سایت دیگه، مجله هنر آشپزی و جدول مقیاسهایی که خودم از آموزشگاه آشپزی گرفتم مراجعه کردم، ولی متاسفانه نتونستم نتیجه ای بگیرم!!!
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۷:۲۱ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  بدون احتساب وزن پیمانه است. چون هر پیمانه ای بر اساس جنس و ابعادش وزن متفاوتی داره قاعدتا!
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 93. banaf6e

  خب حالا نوبت من شد
  من از این پیمانه های پلاستیکی خریدم اما مروی پیمونه ها ی سری اعداد زده ک ب نظرم اشتباست
  مثلا از بزرگ ب کوچیک نوشته
  ۱
  ۲٫۳
  ۱٫۲
  ۱٫۴
  بعد هر پیمونه ب ۳قسمت تقسیم شده ک دوباره برای بزرگ ۱
  ۱٫۲
  ۱٫۴
  برای دومی ۲٫۳
  ۱٫۳ خلاصه من گیج شدم ک وقتی شما تو دستورتون گفتین ۳٫۴پیمانهمن باید با کدوم اندازه گیری کنم لطفا راهنماییم کنید
  تشکر

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۴:۲۷ ب٫ظ:

  مشخصه که ۱ به معنی پیمانه کامل هست و ۲٫۳ هم دو سوم یک پیمانه و به همین ترتیب. وقتی گفتم سه چهارم، یعنی شما باید سه بار از پیمانه یک چهارم استفاده کنید.
  دیگه فکر کنم اینا مواردی نباشه که احتیاجی به توضیح داشته باشه.

  [پاسخ]

 94. f

  سلام عزیزم.واقعامعذرت میخوام که هرروز مزاحمتون میشم،ازوقتی که باسایت شماآشناشدم افتادم توکارآشپزی یعنی خیلی علاقه مندشدم اگه قبلاصبح ساعت ۱۰بیدارمیشدم حالاحداقلش ۸ونیم بیدارمیشم ازشوق که بیدار شم یاکمک مامانم یایکی ازرسپی های شمادرست میکنم(توروخدانخندیدخوب علاقه دارم)حالاهم مزاحم شدم بگم ازوقتی رسپی کیک اسفنجی گذاشتید من ۲هفته درمیون کیک درست میکنم و برای که یه کیک واقعی بشه من به تمام نکاتی که گفتیدتوجه کردم هرچیزی که میدونم شماازش استفاده میکنیدوگفتیدلازمه که داشته باشیدمن خریدم،این همه حرف فقط به خاطراینه که سوالم بپرسم من ۲ تاپیمانه گرفتم یکی پیمانه مایعات(بزرگ) یکی هم پیمانه استیلی که خودتون توعکس گذاشتید.پیمانه مایعات روش نوشته ۱/۲لیتر (اینوکه میدونم)بعدی نوشته ۵dl,500ccکه منظورومعنیش نفهمیدم؟بعد یه طرف دیگش نوشته ۱pintوهمینطوربه ترتیب ۳/۴،۱/۲،۱/۴که اینم نفهمیدم؟؟ویه طرف دیگش نوشته meel,meal,mehl,farineکه زیرش نوشته ۲۰۰gr,100grکه بازم نفهمیدم ویه طرف دیگش نوشته،suiker,sugar,zucker,sucreکه بازم زیرش نوشته۴۰۰gr,300,200,100.که بازاین منوبامطلب قبل کیچ کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟.
  بعداون یکی پیمانه روش نوشته ۱/۴cup=50ml,1/3cup=75ml,1/2cup=125,1cup250ml.حالا یه سوال دیگه مثلاشماگفتید ۱۰۰grو۱پیمانه من بایدازکدوم یکی از این پیمانه ها استفاده کنم؟؟؟جان من عصبی نشید اولابااین سن کمم تجربه ندارم بعدبراباراول میخوام استفاده کنم میخوام مطمن بشم که کارم درسته..مطمن باشیددیگه جوابم بگیرم سوال تکراری نمیپرسم.فقط ممنون میشم منوکلی راهنمایی کنید.اصلاهروقت،وقت داشتیدجوابم بدید.البته ناگفته نماندکه کل تبدیل مقیاس هاخوندم،ومیخوام بنویسمش که همیشه داشته باشمش.راستی من تونکات پخت کیک خوندم گفتیدقالب پرستیژقالب خوبیه اماقیمتش زیاد، من رفتم گرفتم۱۷تومن به نظرتون قالب خوبیه؟راستی نشاسته ذرت هم گرفتم(خوشحالم)،یعنی رفتم فروشگاه لوازم قنادی بارزدما(بهم نخندید)فقط ژلاتین ویه چیز دیگه یادم رفت بگیرم که دفعه بعدانشاالله میرم میگیرم،اه ه ه چقـــــــــــــــــدر حرف زدم.پیـــــــــشاپیش از توضیحات کاملتون ممنونم.میبوسمـــــــــت.سالم باشید.شبتون ستاره بارون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۱:۲۸ ب٫ظ:

  سلام عزیزم.
  روی پیمانه اندازه گیری مایعات، به جز سی سی (cc) یه واحد اندازه گیری دیگه هم نوشته (dl) که شما فقط با سی سی کار دارید و به اون یکی توجه نکنید. ضمن اینکه به جز زبان انگلیسی به زبان های دیگه ای هم میلی لیتر رو نوشته که بازم شما به اونا کار نداشته باشید. به جز اون، معادل وزنی شکر رو هم نوشته. یعنی اگه شما شکر رو داخل اون پیمانه تا خط ۲۰۰ گرم بریزید، ۲۰۰ گرم شکر دارید.
  در مورد پیمانه اندازه گیری هم روی پیمانه کامل حجمش رو هم نوشته و حجم بقیه پیمانه ها رو هم به همین ترتیب.
  من اگه گفتم ۱۰۰ گرم، شما باید از ترازو استفاده کنید و اگه گفتم یک پیمانه، باید از cup کامل (یا بزرگترین پیمانه) استفاده کنید.
  پیشنهادی که برات دارم اینه که یکم زبان انگلیسی ت رو تقویت کنی. خیلی بهت کمک خواهد کرد.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

  f پاسخ در تاريخ آبان ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۳:۲۵ ب٫ظ:

  سلام دوست خوبم.ممنونم ازپاسختون.نمیدونم ازچه نظرهمچین پیشنهادی به من دادید تمام اون نوشته هامعنیشون میدونستم(اگه نمیدونستم اول حداقل تودیکشنری پیداش میکردم).فقط خواستم خیالم راحت بشه،وسوالی که پرسیدم اکثرا شبیه به سوال من پرسیده بودند(همچین پیشنهادی بهشون نشده بود)!!!شکرخداجززبان فارسیم،زبان عربی وانگلیسیم خوبه…شایدتقصیرازمن هست که زیادمزاحمتون میشم وحوصلتون سربردم.اگه اینجوره من از دوست هنرمندم از ته قلب معذرت خواهی میکنم وازاین به بعد قول میدم که اینقدمزاحمتون نشم.همیشه سالم باشیدروزتون پرازعشــــــــق…

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۳:۵۰ ب٫ظ:

  بازم سلام.
  والا من این وسط موندم. جواب ندم، یه حرفه. جواب بدم و یه پیشنهاد دوستانه داشته باشم، یه حرف دیگه. همین چیزا خستگی رو به تن من میذاره.
  ضمن اینکه جواب سوال شما اینقدر واضح بود، که من میخواستم جواب ندم. اما چون گفتید ۱۷ سالتونه و میخواید که مطمئن باشید، بازم جواب دادم و در انتها چون شما این سوال رو پرسیدید (در حالی که وقتی میگید انگلیسی بلد هستید خودتون باید متوجه میشدید و سوالی باقی نمیموند)، من احساس کردم که بد نیست یه پیشنهاد دوستانه هم در انتهای پاسخم اضافه کنم.
  به هر حال شاد باشی . . . .

  f پاسخ در تاريخ آبان ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۹:۱۹ ب٫ظ:

  الهی قربونت بشم عزیزم.الهی هرچه غم شماست بیادتودل من هرچه ناراحتی داری بیاد تودل من هرچه خستگی شماست بیادبرامن… قربونت بشم من.معذرت میخوام که باعث ناراحتیتون بشم توروخداجان من ببخشید..مشکل ازمن بود..بازم معذرت میخوام.آشتی؟؟؟دیگه از من ناراحت نیستی قوربونت بشم؟؟؟

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۷:۳۲ ب٫ظ:

  خدا نکنه عزیزم. من فقط یه وقتایی نمیدونم چه برخوردی باید داشته باشم که کسی از من نرنجه.
  شاد باشی.

 95. منصوره

  با عرض سلام وخسته نباشید واقعا” از اطلاعات مفیدتون ممنونم.خیلی استفاده کردم.

  [پاسخ]

 96. سیمین

  سلام خانم عرفانی عزیز
  معمولا پیدا کردن اصل مطالبی که توی سایتها و وبلاگهای آشپزی ایرانی هستند ،کار ساده ای نیست. منظورم اینه که یه نفر یه جایی یه دستور مینویسه ۱۰۰ نفر دیگه میان اونو کپی پیست میکنن! ولی نکته جالب اینجاست این سایت یکی از معدود سایتهایی هست که مطالبش اوریجیناله. خوشحالم که اینجا رو کشف کردم،امیدوارم همیشه موفق باشید :-)

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آبان ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۱:۴۹ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. ممنون از محبتت.
  امیدوارم بتونی از همه رسپی ها استفاده کنی.
  شاد باشی.

  [پاسخ]

 97. SUN

  بسیار کمک کننده بود..مرسی..

  [پاسخ]

 98. مهرشید

  درود به بانوی گرامی

  خواستم از سایت فوق العاده ای که دارین و زحمتی که می کشید سپاسگذاری کنم.
  این پست اندازه گیری هم بسیار مفید بود. هر چند من هنوز گیجم چون انبوهی از اندازه گیری های ایرانی و خارجی دارم که هر کدوم یه چیزی می گن.
  خانم عرفانی این اندازه گیری ها خیلی برام مهم هستن چون من یه کارگاه کوچیک خونگی دارم و دلم می خواست همه چیز تکمیل باشه هر چند بنا به گفته شما من هر چی رسپی بگه همون و انجام می دم و تبدیل نمی کنم.
  دردی از من دوا نشد ولی ازتون خیلی تشکر می کنم که زحمت کشیدید.
  روزتون به خیر

  [پاسخ]

 99. سالار

  خیلی دنبال این اطلاعات بودم. واقعا استفاده کردم.

  [پاسخ]

 100. ویولت

  سلام زهرا جان.زیاد وقتت رو نمی گیرم . میخواستم بدونم از کجا لوازم قنادی و شیرینی پزی با کیفیت و قیمت مناسب می تونم خرید کنموراستش من کارمندم و همیشه نمی تونم شیرینی پزی کنم ولی دوست دارم زمانی هم که درست می کنم خوب در بیاد راستش فرصت آزمون و خطا ندارم. اگر لطف کنی و دقیقا راهنمای کنی ممنون می شم.

  [پاسخ]

 101. ویولت

  اگر امکان داره جواب سوالم رو میل کنی برام ممنون میشم

  [پاسخ]

 102. سارا

  سلام.ممنون از توضیحاتتون.ببخشید من ترازوی دیجیتال ندارم ازون قدیمی ها دارم .شما گفته بود این ترازوهای بدون کاسه بهتر واسه من کاسه داره روش می خواستم بدونم اگر ازینا که تو تصویر شماست بگیرم موفع اندازه گیری شما با ظرف اندازه میگیرید؟چون قاعدتا نمیتونید مواد رو همینجوری روش بذارید ًو اگر با ظرف اندازه میگیرید یعنی باید بعد مقدار وزن ظرف رو از مقدار وزن مواد کم کنیم؟راهنماییم کنید لطفا

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آذر ۶ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ ق٫ظ:

  سلام. شما ظرف اندازه گیری (کاسه یا بشقاب یا …) رو خالی روی ترازو قرار میدید و بعد ترازو رو صفر میکنید تا دیگه وزن ظرف رو براتون حساب نکنه و بعد اندازه گیری تون رو انجام میدید.

  [پاسخ]

 103. مهسا

  با تشکر از شماوطرز تبدیل آب با مایعات رو هم میشه به پیمانه بگید

  [پاسخ]

 104. عاطفه

  سلام واقعا کمک بزرگی کردین ممنون

  [پاسخ]

 105. مهرشید

  با درود خدمت بانو عرفانی

  من دستور یه کیک دارم که توش از براندی استفاده شده . می خواستم بدونم چی می تونم جایگزین اون بکنم .

  سپاسگذارم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آذر ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۶:۴۴ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. بستگی داره به بقیه رسپی اما میتونید از شیر استفاده کنید اما یک چهارم کمتر از چیزی که توی رسپی گفته.

  [پاسخ]

 106. روشا

  سلام زهراجان.من ترازو ندارم و توی استفاده مایعات نمیدونم باید چکار کنم.مثلا شیری که برای کیک استفاده میکنم روی بسته بندی اش حجم اش رو به میلی لیتر میزنه. شما میدونید تبدیل میلی لیتر به گرم چجوریه.؟

  [پاسخ]

 107. زهره

  با عرض سلام من یک سوال داشتم و اینکه ۱ پیمانه شکر سفید معادل چه مقدار شکر قهوه ای است. چون در یک دستور من بجای شکر سفید شکر قهوه ای ریختم و الان نی خواهم درستش کنم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ آذر ۲۴ام, ۱۳۹۲ ۲:۳۲ ب٫ظ:

  سلام عزیزم. یک پیمانه شکر قهوه ای معادل سه چهارم پیمانه شکر سفید هست.

  [پاسخ]

 108. مهرشید

  درود بر بانو عرفانی عزیز

  یه سوال در مورد پودر آگارآگار دارم اونم اینکه چون همسرم از پودر و ورق ژلاتین خوشش نمی یاد (چون از منبع حیوانی است) من ترجیح می دم از آگار آگار استفاده کنم. حالا می خواستم بدونم دقیقا چه مقدار از آگار و میشه تو چه مقدار آب حل کرد؟

  سپاسگذارم

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۳ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۵۶ ق٫ظ:

  سلام عزیزم.
  آگار آگار بیشتر برای کارهای تزئینی استفاده میشه. به این دلیل که طعم خوبی نداره. ضمن اینکه برای اینکه مثل ژله باشه و قابل خوردن، و بیش از حد سفت و لاستیکی نباشه باید بهش جوهر لیمو اضافه بشه که اونم باعث ترش شدنش میشه. در نهایت اصلا طعم مطبوعی نداره و من پیشنهاد نمیکنم که ازش استفاده کنید. ضمن اینکه بافت نهایی ش هم مثل ژله نخواهد بود.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 109. رویا

  با سلام
  من پیمانه مدل پلاستیکی دارم.هر پیمانه مایعات معادل ۲۵۰ میلی لیتر است درسته؟ پس در مورد آب هر پیمانه باید ۲۵۰ گرم باشه چون حجم و وزن آب یکیه اما یک پیمانه من کمتر از ۲۵۰ گرمه. شما میدونین چرا؟

  [پاسخ]

 110. هانيه

  سلام .ممنون از این که همه ی نکات کیک پختن رو گفتید.میخوام امتحان کنم ببینم خوب از آب در میاد یا نه.به نظرتون من کلید کیک ماکروفرم رو بزنم یا خودم براش درجه بذارم؟چون کلید کیک ۱۸۰درجه هست و۴۰ دقیقه.اگ خودم درجه بذارم فرقی میکنه؟راستی یه جا نوشتید یه پیمانه آرد۱۲۵ گرمه یه جا نوشتید۱۲۸ گرم.من چند گرم وزن کنم؟بازم ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۷ام, ۱۳۹۲ ۶:۲۴ ب٫ظ:

  سلام. در مورد سوال اول به مطلب مربوط به مایکروفر سر بزنید. مطلب نکات پخت کیک رو هم حتما مطالعه کنید.
  اون ۳ گرم هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.
  شاد باشید.

  [پاسخ]

 111. دکتر اروینا

  اول بگم واقعا جا خوردم از یه همچین پست به این طویلی و کاملی واقعا ازت ممنونم
  اما یه چیزی
  مجید دلبندم اون ریسایپِ نه رسپی (recipe)
  خدایی زشته ما کلمات رو اینجوری بکار ببریم
  عنوان سایتت رو گذاشتی ۱۰۱ رسپی
  زشته بخدا یه همچین سایت تر و تمیز و کاملی با یه همچین سوتی بزرگی
  بعدشم مگه معادل فارسی چه اشکال داره….(دستور غذایی-دستور تهیه – دستور پخت-)
  واقعا با سایتت حال کردم اما این کلمه زد تو ذوقم
  امیدوارم از رک بودنم ناراحت نشده باشی و طرف مثبت حرفم رو گرفته باشی
  برات آرزوی موفقیت میکنم
  خوشحال میشم اگه بتونم برای سایتت کاری انجام بدم
  موفق باشی
  دکتر اروینا

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ دی ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۱:۱۳ ب٫ظ:

  منم بیشتر از همه ناراحت شدم واسه اون عنوان “دکتر” که کنار اسمتون گذاشتید. مطمئنا یه دکتر باید یاد گرفته باشه که هر حرفی رو بعد از تحقیق بگه مگر اینکه ….
  خدا به خیر بگذرونه. دکتر های ما که اینجوری باشن، …
  منم امیدوارم از رک بودنم ناراحت نشده باشید. به خاطر این گفتم که یه مقدار بیشتر تحقیق کنید و بعد در مورد چیزی اظهار نظر کنید.

  [پاسخ]

 112. sanaz

  salam khaste nabshin mamnon az site khobeton man kheli cake dorst mikonam mikhastam daghigh bedonma ye ghashogh moraba khori chan geram beginpowdr mishe mamnon

  [پاسخ]

 113. زهره

  سلام ممنون از این همه توضیح ومطالب خوب ودقیق درضمن یه سوال اگه بخواهیم قاتی کیک از کشمش و گردوموز خورد شده استفاده کرد باید په کنیم؟؟؟؟

  این نکته را حائز اهمیت که این مواد رابصورت لایه باخامه نمی خواهم استفاده کنم بلکه میخواهم مخلوط باشد که هنگام ص
  خوردن ( همانند بیرون)زیر دندانم حس کنم

  *** ممنون از راهنمایــتان **

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ بهمن ۵ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۲۹ ق٫ظ:

  سلام.
  به مطلب نکات پخت کیک سر بزنید.

  [پاسخ]

 114. شهرزاد

  salhm mamnoon az rahnamaee hatoon hameshe moshkel dashtam.
  very thanks

  [پاسخ]

 115. مریم

  ۱-توی قاشق های اندازه گیری pinch یعنی چی ؟
  ۲- ۱٫۷۶ fl oz یعنی چی ؟
  ۳- ml یعنی چی ؟
  ممنون بابت توضیحات عالیت

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۰۹ ق٫ظ:

  ۱- نوک قاشق
  ۲ و ۳- به تبدیل واحد های موجود توی اینترنت سر بزنید.

  [پاسخ]

 116. مریم

  زهرا جان عاشقتم فکر نمی کردم به این سرعت جواب بدی متشکرم
  ۱ سوال دیگه توی طرز تهیه کیک اسفنجی نوشتی ۱/۴ پیمانه روغن مایع ولی توی جداول تبدیل روغن مایع رو نگفتی ، روغن جامد و گیاهی رو گفتی ،حالا روغن مایع چند گرم می شه ؟
  بازم ممنون ن ن ن ن ن ن ن ن

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۱۸ ق٫ظ:

  روغن گیاهی همون روغن مایع است دیگه.

  [پاسخ]

 117. مژده

  با سلام
  اول از همه تشکر می کنم از سایت بسیار خوبتون. می خواستم یک نوع کاپ کیک درست کنم که دستورپختش نروژی و در اون از واحد اندازه گیری dl خیلی استفاده شده که می دونم دسی لیتر است و معادل ۱۰۰میلی لیتر است، اما از همین واحد برای آرد و شکر هم استفاده شده که من دقیقا نمی فهمم منظورش چه مقدار آرد و شکر است. خوشحال می شم جوابم رو بدین

  [پاسخ]

 118. چنور

  سلام. متشکرم از توضیحات مفیدتون. پیمانه اى که من گرفتم مقیاسشو به کاپ نوشته و میلى لیتر. میخاستم بدونم آیا ١ کاپ برابر با ١ پیمانه اى هست که بهش اشاره کردین؟؟؟
  ممنون

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اسفند ۲۷ام, ۱۳۹۲ ۵:۳۸ ب٫ظ:

  سلام. کاپ همون پیمانه است.

  [پاسخ]

 119. مهرشید

  بانو عرفانی عزیزم سلام

  گاهی تو رسپی های خارجی vegetable shortining داره و از اونجایی که ما الان تو ایران روغن کاملا جامد نداریم ، چی میشه به جای اون استفاده کرد

  ممنون از وقتی که می زارین

  [پاسخ]

  زهرا عرفانی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۳۲ ق٫ظ:

  سلام.
  روغن هایی توی فروشگاه های لوازم قنادی هست که کاملا جامد هستن اما من اصلا ازشون استفاده نمیکنم. توی این شرایط من خودم کره رو جایگزین میکنم.

  [پاسخ]

 120. پرستو

  سلام زهرا خانم ببخشید من تازه تصمیم به پختن کیک گرفتم فردا تولد پسرمه از اینکه هنوز مطالب رو کامل نخونده بودم و سوال تکراری کردم عذرخواهی می کنم خیلی متشکرم از این همه حوصله و هنر براتون آرزوس سلامتی و شادی و سرافرازی روزافزون دارم

  [پاسخ]

 121. زهره

  سلام من اندازه ی یا بعبارتی نمیدانم قاشق ها که ۴ تا هست از بزرگ به کوچک برای چیه – مثلا سوپ خوری ویا مربا خوری وچای خوری ویامی گویند یک هشتم ویا یک چهارم ق چ خوری منظورش کدوم اندازه ها هست؟

  [پاسخ]

 122. بانو

  خیلی ممنونم از این همه دقت و زحمتی که کشیدید متشکرم

  [پاسخ]

 123. مپگان

  سلام.لطفا جواب پرسش منو بدید………..
  من از لیوان به عنوان پیمانه استفاده می کنم. یک کیلو شیر ۴ لیوان می شود.
  یک لیوان آرد نخود چی چند گرم است؟
  یک لیوان آرد گندم چی چند گرم است؟
  یک لیوان شکر چی چند گرم است؟
  یک لیوان پودر شکر چی چند گرم است؟

  [پاسخ]

 124. صنم

  عرض ادب و خسته نباشید و با تشکر فراوان ازمطالب منتشرشده در سایت ،شما بی نظیرید،برای شماآرزوی موفقیت روزافزون دارم ،
  ارادتمند
  صنم

  [پاسخ]

 125. مینا

  سلام ودرود برشما یه سوال من همیشه ارد رواول الک میکردم بعد باقاشق پیمانه رو پر پر میکردم باچاقو صافش میکردم یه بار اتفاقی پیمانه رو وزن کردم دیدم حداقل ۱۰ گرم کم داره که اگه مثلا ۲ یا۳ پیمانهارد قرارهداشته باشیم حدود ۳۰ یا ۴۰ گرم کم داره حالا من چکار کنم؟ ایا به خاطر الک کردن ارد قبل از اندازه گیری نیست؟ ممنون از راهنماییتون

  [پاسخ]

 126. ساجده

  زهرا جون خیلی خیلی ممنون از لطف و راهنماییت ولی من یه سوال برام پیش اومدکه وقتی شما میگی یه پیمانه خب ینی دقیقا کدوم پیمانه؟ چون تو عکس چند سایز پیمانه هست!!

  [پاسخ]

 127. الهام منشادیان

  عذر خواهی میکنم مطلبی که در مورد اندازه گیری ها میخواستم رو تو پست هاتون دیدم
  ممنون و متشکر

  [پاسخ]

 128. حمیده لیری

  خیلی ممنون از مطالبی که گذاشتین .نهایت لطف شماست .من کارمندم و دوست داشتم گاهی چیزایی درست کنم اما اندازه ها رو خیلی بلد نبودم .مرسی خانومی

  [پاسخ]

 129. مهدی

  سلام.میشه بگید ۵۴۰میلی لیتر برابر با چند لیتر یا چند لیوان معمولی میشه؟؟
  بعدشم ۱۷۵گرم برابر با چند قاشق غذاغوری معمولی میشه؟؟
  خیلی ممنون.
  موفق باشید :)

  [پاسخ]

 130. محبوبه

  سلام.مرسی بابت اطلاعاتی که در اخیارمون قرار دادین.واقعا مفید بود.

  [پاسخ]

 131. منصوره

  واقعا ممنونم عزیزم. خیلی مفید بود واسه من که ترازو ندارم…..

  [پاسخ]

 132. ghazal

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
  من میدونم که اندازه ۱پیمانه ارد با اندازه ۱پیمانه شکر مورد نیاز مثلا فرق داره. من میخوام کیک تر درست کنم و فقط یک پیمانه ی برنج دارم که درجه بندی داره تا ۲۰۰٫
  وقتی نوشته ۱پیمانه ارد برنج یعنی پیمانه ی برنج رو تا عدد ۱۲۸ تقریبی پر کنم؟ میشه از این پیمانه استفاده کنم و امروز ی کیک خوب بپزم؟؟؟؟

  [پاسخ]

 133. ghazal

  و ی سوال دیگه ام داشتم از شما که انقدر صبورانه و کامل مطلب گذاشتین،
  برای کیک تر نوشته ۳۵ تا ۴۵ دقیقه در فر ۱۷۰ درجه. حالا من که مجبورم تو مایکروفر بذارم چطوری تنظیم کنم؟
  و اینکه تو ماکروفر میشه از ظرف پیرکس یا پلاستیک شیشه ای رنگ استفاده کنم؟؟؟؟
  ببخشید که سوالام خیلی تازه کارانه هستن و ممنون میشم راهنماییم کنین تا ترسم از کیک پختن و خراب کردن بریزه :-)

  [پاسخ]