راهنمای استفاده از مطالب بخش تغذیه و سلامت | تغذیه و سلامت با 101recipe.com
راهنمای استفاده از مطالب بخش تغذیه و سلامت
راهنمای بخش محاسبه کالری مورد نیاز بدن و BMI

سلام دوستای عزیزم. در این نوشته، قصدم این هست که شما رو با بخش هایی که به سایت اضافه شده آشنا کنم. شاخص توده بدنی یا BMI (Body Mass Index)i یه مقیاس هست برای اندازه گیری تناسب قد و وزن هر فرد. فرمولش به این صورت هست: وزن به کیلوگرم تقسیم بر وزن به متر به توان دو.

 

توی این صفحه ما این رقم رو برای شما محاسبه میکنیم و شما دیگه به ماشین حساب احتیاجی ندارید. فقط فاکتور هایی که خواسته شده رو توی کادر وارد میکنید و بعد برنامه ما براتون BMI رو محاسبه میکنه. طبق جدولی که در انتهای صفحه وجود داره، میتونید متوجه بشید که BMI شما در محدوده طبیعی قرار داره یا نه. نکته مهمی که اینجا هست، اینه که ما برای چاقی یا لاغری شما راهکاری ارائه نمیدیم. بلکه فقط شما رو نسبت به شرایط خودتون آگاه میکنیم. از اینجا به بعد، وظیفه شماست که به پزشک تغذیه مراجعه کنید تا بتونید با راهکار هایی که بهتون ارائه میده وزن ایده آلی داشته باشید. در کنارش لازمه این نکته رو بهتون بگم که پزشک ها توصیه میکنن که ایده آل کم کردن وزن در ماه، 1 تا 2 کیلوگرم هست. بیشتر از این مقدار باعث میشه که سلامتی (از جنبه های مختلف) به خطر بیفته. پس شما مجاز هستید که نهایتا هفته ای نیم کیلوگرم از کاهش وزن داشته باشید. در قسمت اول این صفحه و بخش اول اون، کالری مورد نیاز برای ثابت نگه داشتن وزن فعلی شما گفته شده به همراه سه فاکتور دیگه. حالا اگه بخواید که افزایش یا کاهش وزن داشته باشید، میزانش رو در هفته تعیین میکنید (که به خاطر اینکه نیم کیلوگرم در هفته میزان استانداردش هست، به صورت پیش فرض روی همون نیم کیلوگرم قرار گرفته) و بعد میتونید ببینید که کالری مورد نیاز روزانه شما چطور تغییر میکنه و برای کاهش نیم کیلوگرم وزن در هفته، باید چه مقدار کالری در هر روز مصرف کنید و همینطور برای افزایش وزن به همین ترتیب. در انتها میتونید BMI رو مشاهده کنید و طبق اون تصمیم بگیرید که احتیاج به کاهش وزن دارید یا افزایش و یا اینکه فقط کافیه که وزنتون رو ثابت نگه دارید و در کنار نرمش و ورزش سبک رو فراموش نکنید. بازم تاکید میکنم که برای داشتن بدن سالم، همیشه باید رژیم غذایی سلامت رو همراه با ورزش در کنار هم داشته باشید. اما برای هر کسی با توجه به شرایط بدن اون فرد، بیماری ها، نوع تغذیه و ... متفاوت هست و در نتیجه راهکارها رو پزشکتون میتونه در اختیارتون قرار بده و بعد از اون شما میتونید در کنار راهنمایی پزشکتون از این صفحه هم استفاده کنید. برای راحتی کار شما، ما یه بخش در نظر گرفتیم که میتونید دسته بندی غذاها رو بر اساس کالری مشاهده کنید و غذای مورد نظرتون رو بر اساس رژیم غذایی تون انتخاب کنید. ضمن اینکه چربی، پروتئین و کربوهیدارت لازم برای بدن شما توی این صفحه به شما گفته شده که در جدول ارزش غذایی هر غذا هم ارائه شده که کار رو برای شما راحت تر میکنه.

راهنمای محاسبه وزن ایده آل بدن برای بزرگسالان

عوامل مهم در رسیدن به وزن ایده آل

برای محاسبه وزن ایده آل در این صفحه، از فرمول های جهانی استفاده شده و میتونه حدود وزن ایده آل رو برای شما مشخص کنه. همونطور که قبلا هم گفتم، وزن ایده آل دقیق شما، بهتره که توسط پزشک تعیین بشه و توصیه های لازم رو هم براتون داشته باشه. ضمن اینکه میتونید توصیه های تغذیه ای و ورزشی که در این لینک ها هستن رو هم بخونید و ازشون کمک بگیرید.

عوامل مهم در رسیدن به وزن ایده آل

 

برای رسیدن به وزن ایده آل تنها رژیم و ورزش کافی نیست و در برخی افراد علاوه بر گرفتن رژیمها درست و انجام ورزشهای صحیح باز هم کاهش وزن و لاغری رخ نمیدهد عوامل محیطی و ژنتیکی دارای تعامل های پیچیده با تاثیرات روانی،فرهنگی و فیزیولوژیک است.

 

در چنین افرادی علاوه بر بررسی عوامل هورمونی باید عامل وراثتی را نیز مورد بررسی قرار داد ، در بسیاری از این افراد انتخابهای تغذیه ای و یا سبک زندگی می تواند ژنهای چاقی و لاغری را فعال و یا غیر فهال نماید ، پس به خاطر همین موضوع به هیچ عنوان خودسر اقدام به گرفتن رژیم نکنید و با متخصصین این زمینه مشاوره نمایید تا نتیجه عکس نگیرید.

 

حتما به این موضوع توجه داشته باشید که ممکن است شما طبق محاسبات در این صفحه دارای وزن ایده آل باشید ولی در محاسبات درصد چربی بدن در گروه چاق قرار گیرید و این به خاطر این موضوع میباشد که در این صفحه فقط تناسب قد و وزن و نوع اسکلت بدن در نظر گرفته میشود ولی در قسمت محاسبه درصد چربی بدن به شما میگوید که وزن ایده آلتان به چند درصد چربی و چند درصد ماهیچه ها بافتها و استخوانبندی تقسیم میشود.

راهنمای محاسبه کالری مصرف شده توسط بدن شما در فعالیت های ورزشی و غیره ورزشی

دوستان گرامی همونطور که میدونید برای داشتن اندامی مناسب شما معمولا دو راه پیش رو دارید که یکیش رژیم هست و دیگری ورزش،به عقیده بسیاری از صاحب نظران بهتره که یک رژیم سالم و سبک در کنار ورزش و نرمش روزانه استفاده بشه تا هم بتونه باعث سوزاندن کالری اضافه بدن بشه و هم اینکه بافت های عضله ای بدن بدون ورزش حالت افتاده و زشتی به خودشون نگیرن. شما در این صفحه میتونید ببینید که با وزن در حال حاظرتون اگر مثلا 20 دقیقه هر کدوم از فعالیت های زیر رو انجام بدید در نهایت چند کالری مصرف کردید.و به جای اینکه خودتونو از خوردن غذاهای دیگه محروم کنید با انجام این نوع فعالیت ها کالری بیشتری بسوزونید و در عین لاغر شدن بدن به مراتب سالمتری نسبت به کسانی که فقط رژیم غذایی میگیرن داشته باشید.

 

سعی کردیم که موارد زیادی رو در این جدول قرار بدیم که شما بتونید همه فعالیت های روزانه خودتون رو بسنجید و در نهایت به سلامتی خودتون بیش از گذشته کمک کنید.

راهنمای محاسبه شاخص توده بدنی کودکان

در مورد BMI به طور کلی در قسمت محاسبه کالری مورد نیاز بدن توضیح دادم.

  نکته این که باید در مورد BMI کودکان در نظر داشته باشید اینه که نمیشه اون رو به شکل نقطه ای سنجید و بر اساس اون تصمیم گرفت. بلکه باید طی مدت زمان طولانی BMI رو به طور مداوم اندازه گیری کنید تا بتونید به نتیجه گیری درست در این زمینه برسید.

  باز هم تاکید میکنم که به خصوص در مورد کودکان، باید دقت ویژه داشته باشید و تغییرات قد و وزن اونها رو پیش پزشک چک کنید تا کودکتون همیشه سلامت باشه.

راهنمای محاسبه میزان چربی بدن

میزان چربی بدن به عوامل بسیار زیادی بستگی داره. عواملی مثل وراثت، جنسیت، هورمون ها، تغذیه و ...

 

بدن هر فردی به درصدی از چربی نیاز داره برای اینکه سالم به حساب بیاد. ضمن اینکه چربی بیش از حد هم باعث بیماری های خطرناکی میشه. همونطور که توی جدول انتهای این صفحه میبینید، درصد چربی مناسب برای بدن آقایان بین 6 تا 26 درصد و برای خانم ها بین 14 تا 36 درصد هست. باز هم باید به این نکته توجه کرد که میزان مناسب چربی بدن، برای هر کسی با توجه به سن، بیماری ها و ... ممکنه متفاوت باشه.

 

کاهش وزن، به معنی کم شدن درصد چربی بدن نیست. کاهش وزن ممکنه علاوه بر کاهش چربی موجب کاهش وزن عضلات هم بشه در حالی که کاهش وزن و حجم عضلات اصلا مطلوب نیست. پس برای اینکه بتونید محاسبه کنید که چه مقدار از چربی بدن شما کم شده، میتونید با محاسباتی که توی این صفحه به کمک شما اومده، متوجه بشید که چه مقدار از کاهش یا افزایش وزن شما مربوط به چربی های بدنتون بوده.

راهنمای محاسبه کالری تمامی خوراکی ها

به زودی در این بخش میتونید محاسبه کنید که از صبح تا شب چیزایی که خوردید کلاچند کالری داشته ، و آیا از حد مجاز فراتر رفتید یا خیر


?>